Eklektyczny dwór w Niewieścinie został zbudowany pod koniec XIX wieku. Jest to piętrowa budowla, wzniesiona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem. W osi siedmioosiowej elewacji frontowej, z nieznacznie zryzalitowanymi skrzydłami, usytuowano czterokolumnowy portyk w małym porządku, podtrzymujący balkon. Nad skrzydłami umieszczono w dachu „wole oczy”, a nad balkonem dwie lukarny. Od strony elewacji ogrodowej znajduje się znaczny ryzalit zwieńczony trójkątnym frontonem, poprzedzony werandą z wysokimi schodami. Wnętrza dworu zostały przekształcone w pierwszej ćwierci XX wieku. Za dworem rozciąga się kilkuhektarowy park z XIX wieku, obecnie w większej części własność prywatna.
Majątek był własnością rodziny Niewieścińskich od 1309 roku. W 1825 roku po śmierci ostatniego właściciela Józefa Moszczeńskiego cały majątek przeszedł na rzecz rządu pruskiego. Nowym właścicielem został Niemiec Rasmus, który prawdopodobnie był fundatorem obecnego dworu. Miejscowość zmieniła nazwę na Rasmushausen, która funkcjonowała do roku 1898, a po odzyskaniu niepodległości powrócono do obecnej formy. Obecnie trochę zaniedbana budowla pełni funkcje mieszkaniowe.
Niewieścin jest położony 23 km na północny-wschód od Bydgoszczy, po wschodniej stronie drogi nr 5 do Świecia. Założenie znajduje się na wschodnim brzegu jeziora, przez które przepływa Kanał Pyszczyński.
Zdjęcia wykonano w maju 2015 roku.