Neogotycki pałac w Będlewie zbudował Bolesław Potocki w 1866 roku. Budowla wzniesiona na planie nieregularnym, składa się z kilku członów. Piętrowy korpus główny posiada wysunięty ryzalit, poprzedzony gankiem na którym znajduje się taras. Po obu stronach korpusu głównego znajdują się piętrowe i parterowe człony. Z lewej strony wejścia wzniesiono trzypiętrową wieżę mieszczącą klatkę schodową. Z prawej strony znajduje się niższa, cylindryczna wieża, również mieszcząca klatkę schodową. Budynek wyposażony jest w liczne wieżyczki, sterczyny i krenelaż. Wewnątrz pałacu znajduje się bogaty, autentyczny wystrój o formach angielskiego gotyku, neorenesansu i neogotyku. Po lewej stronie pałacu, w oficynie i nowych budynkach wzniesionych po 1975 roku znajduje się część hotelowa. Przy bramie wjazdowej stoi budynek straży (kordegarda). Całość otoczona jest parkiem.
W latach 1694- 1907 majątek należał do Potockich, a następnie do Miączyńskich i Ledochowskich. Od 1945 roku w pałacu mieściła się szkoła rolnicza, a od 1975 roku siedzibę ma ośrodek konferencyjny Instytutu Matematycznego PAN.
Będlewo jest położone 12 km na zachód od Mosiny przy drodze nr 309 do Grodziska Wlkp. Pałac znajduje się w centrum wsi po prawej stronie szosy.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2007 roku.