Pierwotnie późnobarokowy pałac w Czerniejewie został wzniesiony w latach 1771-75 dla generała Jana Lipskiego, herbu Grabie, według projektu architekta Ignacego Graffa.
Rezydencja składała się z piętrowego korpusu głównego z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami. Pierwszy dziedziniec z klasycystyczną bramą ozdobioną czterema kolumnami i herbem Skórzewskich, ma po bokach wozownie i stajnie, a drugi, wewnętrzny tzw. honorowy otoczony jest z boków dwoma oficynami. Dziedziniec honorowy oddziela od przeddziedzińca ogrodzenie z XIX wieku. Przebudowa z lat 1789-90 i późniejszych, przeprowadzona prawdopodobnie według projektu Kamsetzera nadała pałacowi charakter neoklasycystyczny, a polegała, między innymi, na dodaniu czterokolumnowego portyku jońskiego z tympanonem wysuniętego znacznie przed linię elewacji, umożliwiającego kryty dojazd pod samo wejście. W tympanonie umieszczono kartusz herbowy z herbem Lipskich- Grabie. W fasadzie ogrodowej pałacu dodano trójboczny ryzalit. Przebudowano również wnętrza rezydencji. Powstał wtedy, na osi głównej pałacu, na parterze, wsparty na kolumnach salon, tzw. grota pompejańska, a nad nim, na piętrze, dwukondygnacyjna, nakryta spłaszczoną (pozorną) kopułą sala balowa ozdobiona pilastrami. Kolejna przebudowa z lat 1926-28 przeprowadzona przez architekta Juliusza Nagórskiego polegała na rozbudowie wschodniego skrzydła pałacu i połączeniu głównego budynku z oficyną wschodnią za pomocą galerii. Oficynę zachodnią połączono galerią z pałacem w latach 1980-82, podczas prac restauracyjno – remontowych. Za pałacem założono pierwotnie park francuski, a od XIX wieku przekomponowano go na park angielski, z alejami lipowymi, grabowymi i stawami. Na osi elewacji ogrodowej usytuowano staw i bażantarnię z początku XIX wieku.
W 1823 roku poprzez małżeństwo, majątek trafił w ręce rodziny Skórzewskich herbu Drogosław. W 1885 roku Rajmund Skórzewski ustanowił z dóbr Czerniejewo-Radomice ordynację na zasadzie majoratu. W czasie II wojny światowej pałac był zajęty przez Niemców i do 1945 roku przetrwał w stanie nieomal nienaruszonym. Jedynie w końcowym okresie wojny ucierpiały wnętrza i wyposażenie budowli . Do 1977 roku mieściła się tu siedziba domu dziecka, później został przejęty i wyremontowany przez PGR Żydowo z przeznaczeniem na hotel i centrum konferencyjne. Obecnie właścicielem pałacu jest Czerniejewskie Przedsiębiorstwo Rolno-Usługowe Sp. z o.o., które prowadzi tu luksusowy hotel. Również na hotel zamieniono dawną stajnię, a w wozowni znajduje się stylowa restauracja. W dniu 3 czerwca 1997 roku przy okazji wizyty Ojca Św. Jana Pawła II w Gnieźnie, odbyło się w pałacu spotkanie prezydentów Litwy, Niemiec, Słowacji, Węgier i Polski.
Czerniejewo jest położone 7 km na południowy-zachód od Gniezna, przy lokalnej drodze do Nekli. Pałac Lipskich znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.