Klasycystyczny dwór w Czerwonce został zbudowany około 1800 roku, z fundacji rodziny Błeszyńskich.

Jest to parterowa budowla, murowana z cegły i otynkowana, wzniesiona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem z lukarnami. Dach niegdyś był kryty dachówką, w od 1972 roku został zastąpiony blachą. W osi jedenastoosiowej elewacji frontowej usytuowano piętrowy, trójosiowy ryzalit, poprzedzony czterokolumnowym portykiem toskańskim w wielkim porządku, zwieńczonym belkowaniem z fryzem tryglifowym, nad którym wznosi się trójkątny szczyt. Prostokątne otwory okienne ujęte zostały w profilowane, uszakowe obramienia. W części środkowej widoczne są odcinki profilowanego gzymsu. Elewacje obiektu ozdobione zostały boniowaniem. Układ wnętrz jest dwutraktowy z korytarzem pośrodku i sienią na osi. Na prawo od sieni znajduje się wykonany z piaskowca, klasycystyczny kominek, ujęty dwiema parami jońskich kolumienek. Wokół dworu rozpościerają się pozostałości parku krajobrazowego z I połowy XIX stulecia. Obecnie nosi on imię Ignacego Garbolewskiego.

Po Błeszyńskich przez sześć lat posiadłością gospodarował Jan Nepomucen Toczyski, marszałek powiatu błońskiego. Od 1823 roku dziedzicem majątku był August Radwan, dowódca pułku piechoty Wielkiego Księcia Michała. Po śmierci generała, jego żona wyszła za mąż za Stanisława Rychłowskiego i to on stał się kolejnym właścicielem dóbr. W 1855 roku majątek został odkupiony przez Kazimierza Aleksandra Garbolewskiego i jego żonę Mariannę z Cotinów. W okresie okupacji dwór był siedzibą Hansa Scheu’a, pełniącego funkcję starosty sochaczewskiego. W czasie Powstania Warszawskiego mieścił się tu sztab Ericha von dem Bacha, który zarządzał stąd działaniami wojsk niemieckich. Po drugiej wojnie światowej budynek dworski został znacznie rozbudowany od strony ogrodowej i znajdowała się w nim Szkoła Rolnicza. W chwili obecnej jest siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Czerwonka jest położona 3 km na południowy-wschód od centrum Sochaczewa, przy drodze nr 50 do Mszczonowa. Z miasta należy wyjechać ul. Żyrardowską.

Zdjęcia wykonano w marcu 2014 roku.

  • Widok ogólny

  • Czterokolumnowy portyk

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Elewacja tylna

  • Lukarna w dachu

  • Elewacja boczna