Pałac w Golubiu został wzniesiony w 1894 roku przez grafa Stielfrieda, na miejscu starszego dworu.
Rezydencja posiada niespotykaną architekturę, każda strona świata ma inną asymetrykę. Jest to piętrowa budowla składająca się z korpusu głównego i bocznego skrzydła, założona na planie nieregularnym. Główne wejście poprzedzone schodami znajduje się w szczycie budynku. Nad wejściem znajduje się niewielki taras wsparty na dwóch kwadratowych kolumnach, a po obu stronach wejścia, w narożnikach usytuowano dwie kwadratowe wieżyczki zwieńczone dachami namiotowymi. Rezydencja nakryta jest dachem dwuspadowym z facjatami. Całość otacza park krajobrazowy. Oprócz pałacu i parku znajdowały się tu stajnie, obora, elektrownia i studnia głębinową.
Graf wraz z żoną Karoliną uchodzili za światowców, prowadzili aktywne życie towarzyskie i uwielbiali hazard. Niestety, skończyło się to zastawieniem pałacu i w 1928 roku zmuszeni byli opuścić posiadłość, która przeszła na własność państwa pruskiego. W 1930 roku pałac i park przekazano wspólnocie ewangelickiej i do końca wojny mieścił się w nim kościół. Tuż po II wojnie światowej w pałacu krótko rezydowało NKWD. Następnie obiekty z 2,7 hektarową posesją przekazano WZGS Białystok. Do 1977 roku mieściła się tutaj placówka kolonijna dla dzieci. Po letnim sezonie służył jako ośrodek szkoleniowy i baza myśliwych. Niestety, nie remontowana budowla, po pewnym czasie mocno zdewastowana i zabita deskami, znalazła się w zasobach Państwowego Funduszu Ziemi. W 1988 roku zrujnowany pałac, oficynę i otaczający je park, kupili państwo Mieńkowscy, którzy w wyremontowanych pomieszczeniach zamieszkali w 1994 roku, a od września 1995 roku uruchomili pierwszy wówczas na Mazurach Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy „LILI”. Obecnie wyremontowany pałac, prawdopodobnie wystawiony jest na sprzedaż.
Golubie położone są 14 km na północny-wschód od Ełku. Jadąc drogą nr 16 z Ełku do Augustowa należy skręcić w lewo w miejscowości Golubki i po 2 km dojedziemy do pałacu, który znajduje się na wzgórzu po prawej stronie drogi, tuż przed wsią.
Zdjęcia wykonano w maju 2009 roku.