Nie wiadomo kiedy powstało pierwsze założenie dworskie w Górzynie. Obecny pałac w wyniku wielokrotnych przebudów nabrał ostatecznych kształtów pod koniec XIX wieku.

Pierwotna rezydencja została wzniesiona jako budowla obronna na początku w formie jednokondygnacyjnego budynku na planie prostokąta. Później kilkukrotnie rozbudowywany (m.in. poprzez zabudowanie dziedzińca oraz dodanie dwóch pięter) zmieniły całkowicie charakter budowli. Obecnie jest to podpiwniczony, trzykondygnacyjny budynek wzniesiony na planie prostokąta w stylu angielskiego neogotyku. Krawędzie płaskiego dachu ozdobione są pseudokrenelażem i licznymi wieżyczkami. W elewacji ogrodowej na wysokości pierwszego i drugiego piętra znajduje się balkon. Przed pałacem zlokalizowano prostokątny staw o funkcjach ozdobnych (obecnie nieużywany). W sąsiedztwie pałacu umiejscowiony jest park krajobrazowy.

W 1845 roku majątek należał do hrabiego von Krockow, a od 1886 roku do rodziny von Hederich. W 1895 roku wzmiankowana jest Berthy von Hederich z domu Teichmann – Guhren. W 1933 roku dobra należały do dr Heine Wechmara, a już w rok później do Niemieckiego Banku Przesiedleńczego (Deutsche Aussiedlungbank z Berlina) pod późniejszym nadzorem Ericha Prasse. Po II wojnie światowej pałac oddany został w zarząd tutejszego PGR-u i był wykorzystywany do celów biurowych oraz mieszkalnych. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych znajdowała się tam także kawiarnia. Później utworzono przedszkole, które istniało tam do końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Obecnie pałac jest opuszczony i powoli chyli się ku upadkowi. Jeden z narożników zawalił się parę lat temu, a wewnątrz z powodu wilgoci odpadają tynki.

Górzyn jest położony 10,5 km na północ od Ścinawy, przy lokalnej drodze do Chobieni. Pałac znajduje się w centrum wsi po prawej stronie drogi obok ruin kościoła.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2009 roku.

  • Elewacja frontowa i staw

  • Kartusz herbowy

  • Narożnik budowli

  • Elewacja boczna i tylna

  • Elewacja tylna

  • Narożnik zniszczony przez wodę

  • Elewacja frontowa