Barokowy pałac w Kamieńcu został wzniesiony w XVIII wieku przez rodzinę Lowencronów prawdopodobnie na miejscu wcześniejszego zamku.
Budowlę wzniesiono na planie prostokąta z wieżą, krytą barokowym hełmem, od strony zachodniej i kaplicą od strony wschodniej. Budynek jest dwukondygnacyjny, kryty dwuspadowym dachem. Nad głównym wejściem znajduje się taras sięgający pierwszego piętra. Na wschód od pałacu stoi t.zw. „Mysia Wieża” prawdopodobnie pozostałość po dawnym zamku. Wnętrza pałacu posiadają charakter pseudobarokowy. Na parterze znajduje się obszerna sień przykryta sklepieniem kolebkowym z lunetami, w lokalnościach obok sieni sklepienia kolebkowe z lunetami i żaglaste na gurtach. Na piętrze w trakcie północnym sklepienie krzyżowo-kolebkowe. Pałac otacza założony za Strachwitzów park krajobrazowy z ciekawym starodrzewiem
W 1750 roku pałac wraz z okolicznymi ziemiami kupił Karol Józef Strachwitz. W latach 1872-73, gdy pałac należał do rodziny Strachwitzów, zburzono mur z basztami otaczający rezydencję, a sam obiekt został rozbudowany w stylu neorenesansowym (otrzymał tzw. „kostium francuski” charakterystyczny dla architektury rezydencjonalnej arystokracji i ziemiaństwa w latach 1864-1914).
Ostatnimi właścicielami pałacu przed II wojną światową była rodzina Stolbergów. Hrabia Günther zu Stolberg-Stolberg w roku 1910 dokonał ostatniej jego przebudowy. Nadała ona pałacowi dzisiejszy wygląd. Obiekt nabrał wówczas cech pałacu neobarokowego, zmieniono m.in. kształty szczytów nad ryzalitami, podział elewacji oraz hełmy wież. W narożnikach pojawiły się wieże: wyższa czworoboczna z kopulastym hełmem i niższa z hełmem cebulastym. Po śmierci hrabiego Günthera, co nastąpiło 6 listopada 1926 roku, dobra kamienieckie wraz z pałacem odziedziczył jego najstarszy syn Hubert, który mieszkał tu do 1944 roku. Obecnie w pałacu mieści się Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny.
Kamieniec jest położony 6 km na wschód od Pyskowic w kierunku do Tarnowskich Gór. Pałac stoi na skarpie w centrum wsi.
Zdjęcia wykonano w marcu 2006 roku.