Neogotycki pałac w miejscowości Kołdrąb wybudowany został w latach 1870-80 dla rodziny Zawadzkich. Rezydencję usytuowano na wysokiej skarpie, stromo opadającej w kierunku Jeziora Kołdrąbskiego.
Pałac wzniesiony na planie prostokąta jest zwieńczony neogotycką attyką. Piętrowy korpus budowli uzupełniają dwie dwupiętrowe wieże znajdujące się po jego obu bokach. Lewa jest prostokątna, a prawa ośmioboczna. Obie są zwieńczone neogotyckim krenelażem i sterczynami. Wejście główne poprzedza taras wsparty na parach filarów i kolumn tworzących arkady, nad którymi usytuowany jest wgłębny portyk z 2 toskańskimi kolumnami, zwieńczony neogotyckim szczytem schodkowym z sterczynami. Pałac, który cechuje zarówno odcień gotyku (krenelaż wieńczący wieżę, wieżyczki i sterczyny) jak i modernizmu (renesansowe loggie, secesyjne dekoracje detali), otacza mały park o powierzchni 2,7 ha założony w II połowie XIX wieku.
Od 1913 roku dobra były w posiadaniu Komisji Kolonizacyjnej, zaś w okresie międzywojennym stanowiły własność rodziny Haberów. Ostatnim właścicielem z tej linii był hrabia Kazimierz Haber. W 1938 roku pałac sprzedany został Kurii Biskupiej w Gnieźnie, z przeznaczeniem na dom dla emerytowanych księży. W czasie okupacji mieściła się w nim szkoła „Hitlerjungen schule”, po wojnie był siedzibą Urzędu Gminy, zaś obecnie w tym wspaniałym pałacu mieści się Dom Dziecka „Słoneczna Przyszłość” podlegający Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Kołdrąb jest położony 22 km na północ od Gniezna, 6 km na zachód od drogi nr 5 do Żnina. Z drogi nr 5 na zachód należy skręcić w Rogowie, w lokalną drogę do Janowca Wielkopolskiego. Pałac znajduje się w centrum wsi, po wschodniej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w maju 2012 roku.