Nie wiadomo kiedy dokładnie został zbudowany pierwszy pałac w Kopicach. Majątek od 1360 roku był własnością rodu von Borsnitz, a od 1450 roku von Beess. W 1531 roku Kopice były we władaniu Baltazara von Neckern. a następnie Hansa Heinricha von Rosenthal, potem Gotfrieda von Spatgen, a od roku 1783 rodu von Sierstorpff, który w 1783 roku rozpoczął przebudowę rezydencji, pod kierunkiem architekta Hansa Rudolpha. W 1859 roku majątek kupił hrabia Hans Ulrich von Schaffgotsch dla swojej młodej żony Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla.
W 1863 roku małżonkowie zlecili przebudowę pałacu słynnemu architektowi Karolowi Ludecke, który do neogotyku i klasycyzmu dodał francuski i niderlandzki renesans, oraz angielski styl Tudorów, tworząc niepowtarzalne dzieło. Pałac został wyposażony w liczne wieżyczki i sterczyny. Powstały asymetryczne elewacje bogato zdobione kamieniarką. Na parterze znajdowało się 57 pomieszczeń, na pierwszym piętrze 46, a w piwnicy 54. Rezydencja otoczona była z trzech stron rozległymi stawami, przez co nazywana była „Pałacem na wodzie”. Wokół pałacu na powierzchni około 100 hektarów rozciągał się park krajobrazowy, o który dbał królewski dyrektor ogrodów Wilhelm Hempel. W parku znajdowały się 1342 rzeźby dłuta Karla Kerna, po których dzisiaj niema śladu.
Majątek należał do Schaffgotschów do 1945 roku. Joanna Schsffgotsch zmarła 26.04 1910 roku, a pięć lat później zmarł jej mąż. Oboje zostali pochowani w specjalnie wzniesionym mauzoleum w Kopicach. Do 1945 roku majątkiem zarządzał ich syn Jan Karol. Wojna obeszła się z pałacem łaskawie, jeszcze w latach pięćdziesiątych stał cały, wraz z wyposażeniem. Urządzano w nim zabawy i kolonie dla dzieci.
Świetność pałacu zakończył pożar w 1956 roku który strawił całe założenie. Prawdopodobnie było to celowe podpalenie w celu zatarcia śladów kradzieży. Świadczy o tym fakt że straż pożarna, która przyjechała go gasić nie miała skąd brać wody, ponieważ cała woda ze stawów została wcześniej spuszczona. Kolejne lata to systematyczna grabież i dewastacja. W 1990 roku pałac został sprzedany za symboliczną kwotę 5000 zł. Niestety nowy właściciel nie tylko że nie dotrzymał obietnicy odbudowy rezydencji, to jeszcze przyśpieszył proces dewastacji. Podobno dostał kredyt na remont w wysokości 8 milionów złotych i ślad po nim zaginął. Pozostawiony pałac w Kopicach powoli zamienia się w stertę gruzu.
Kopice są położone 12 km na zachód od Niemodlina, przy drodze nr 385 do Grodkowa. Ruiny pałacu znajdują się w południowej części wsi, po lewej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w marcu 2008 roku.