Neorenesansowy pałac w Kruszewie został zbudowany po 1870 roku przez Wallenberga na miejscu starszego założenia.
Jest to piętrowa budowla założona na planie prostokąta z wysoką, cylindryczną wieżą mieszczącą klatkę schodową, zwieńczoną cebulastym hełmem. Budynek jest kryty dachem dwuspadowym ze szczytami. Całość jest otoczona zaniedbanym parkiem krajobrazowym.
W 1907 roku Wallenberg sprzedał majątek hrabiemu Potulickiemu, a ten za długi stracił go w 1911 roku na rzecz Boelwitza, oficera wojsk pruskich. Kolejny właściciel odsprzedał dobra Rudnickiemu z Małopolski, a ten z kolei odsprzedał je zakonowi oo. św.Rodziny. który urządził w pałacu niższe seminarium duchowne. W czasie II wojny światowej urządzono w pałacu najpierw dom matki i dziecka, a następnie siedzibę dla „zbombardowanych” Niemców. Po wojnie w obiekcie funkcjonował ośrodek zdrowia, później dom dziecka, sanatorium, a od 1960 roku szpital. W 1995 roku obiekt powrócił do zakonu oo.św.Rodziny, który w 1998 roku sprzedał go właścicielom firmy Absolut, którzy chcieli urządzić w nim centrum hotelowe. Obecnie pałac jest znowu wystawiony na sprzedaż.
Kruszewo jest położone 12 km na północny-wschód od Czarnkowa, przy drodze nr 182 do Ujścia. Pałac znajduje się w centrum miejscowości , po lewej stronie szosy.
Zdjęcia wykonano w maju 2007 roku.