Leźno po upadku Krzyżaków stało się własnością króla polskiego i było nadawane w dożywocie zasłużonym rodom. W 1681 roku majątek otrzymał hrabia Jan Jerzy Przebendowski, wojewoda pomorski. W latach 1720-22 Jan Przebendowski wybudował barokowy pałac oraz folwark. W roku 1767 dobra na krótko przeszły w posiadanie Grabowskich i Hellfensteinów, a w 1832 roku majątek przejęła rodzina Hoene i gospodarzyła w nim do 1945 roku. W 1884 roku Georg Hoene przebudował pałac w stylu neorenesansowym i założył park.

Piętrowy pałac założono na planie prostokąta z przybudówką do prawego skrzydła. Elewacje wykonano z cegły. W osi frontowej posiada wysunięty ryzalit z portalem wejściowym, a od strony ogrodowej niewielki taras, na poziomie parteru z kamienną balustradą. Rezydencja pokryta jest dachem czterospadowym. Za rezydencją rozciąga się park krajobrazowy.

W 1946 roku majątek użytkowało Kartuskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Rolnej, które doprowadziło do dewastacji pałacu. W 1994 roku pałac przejął Uniwersytet Gdański i go gruntownie wyremontował.

Leźno jest położone 15 km na zachód od Gdańska przy drodze nr 7 do Żukowa. Pałac znajduje się w północno-zachodniej części wsi, po prawej stronie szosy.

Zdjęcia wykonano w grudniu 2006 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna i boczna

  • Elewacja frontowa

  • Portal wejściowy