Klasycystyczno-romantyczny pałac w Luberadzu został wzniesiony w 1789 roku wg projektu Hilarego Szpilowskiego z fundacji Józefa Dembowskiego, chorążego zawkrzeńskiego i jego żony Barbary z Lasockich.
Piętrowy budynek posiada plan nieregularny, dwa prostokątne skrzydła stykające się pod kątem rozwartym, maskuje czterokolumnowy pseudoportyk. Budynek jest podpiwniczony z poddaszem nakrytym czterospadowym, blaszanym dachem. Elewacja frontowa jest jedenastoosiowa z trzyosiową częścią środkową, poprzedzoną czterokolumnowym portykiem jońskim, dźwigającym belkowanie i trójkątną ścianę szczytową z półokrągłym oknem. Skrajne osie umieszczone na skrzydłach bocznych zostały spięte parą pilastrów jońskich. Elewacja tylna została wyposażona w skrzydle zachodnim w piętrową loggię umieszczoną w ryzalicie, druga piętrowa loggia znajduje się w skrzydle wschodnim. Elewacja zachodnia skrzydła zachodniego wyróżniona została piętrowym, wgłębnym portykiem. Układ wnętrz dwutraktowy, nieregularny z sienią główną umieszczoną nie na osi. Klatka schodowa na planie owalu prowadziła do pomieszczeń reprezentacyjnych piętra. Na piętrze wyróżnia się sala balowa na planie owalu. Parter zajmował pomieszczenia mieszkalne. Wokół roztacza się zniszczony park krajobrazowy.
Dobra pozostawały pod zarządem Dembowskich do 1839 roku, potem zaś zostały sprzedane przez Eleonorę z Dembowskich Zielińską i wielokrotnie zmieniały właścicieli. Pałac należał kolejno do Karskich, Dzierżanowskich, Cybulskich, Woldenbergów i Rozenzweigów. Pod koniec XIX wieku przejęli go Piechowscy, którzy gospodarzyli tu aż do końca drugiej wojny światowej. Po 1945 roku w pałacu ulokowano szkołę, a później magazyn. W 1967 roku budynek został przejęty przez ZUS, który jednak nie podjął żadnych działań w celu uratowania podupadającego zabytku. Dopiero w latach 90-tych wymieniono okna, naprawiono dach i odnowiono tynki. Jednak i ta renowacja została wstrzymana, a dziś pałac stoi pusty.
Luberadz jest położony 20 km na południowy-wschód od Ciechanowa. Należy z drogi do Płońska nr 50, zjechać w prawo w miejscowości Ojrzeń i po 6 km dojedziemy do Luberadza. Pałac znajduje się na końcu wsi za dawnym ośrodkiem wypoczynkowym.
Zdjęcia wykonano w maju 2007 roku.