Rokokowy pałacyk w Opaleniu został zbudowany około połowy XVIII wieku z inicjatywy Jakuba Czapskiego, chorążego pomorskiego i podskarbiego Prus Królewskich.

Rezydencja została zbudowana na fundamentach XVII-wiecznego barokowego dworku, z którego do naszych czasów przetrwały piwnice i prowadzące w różnych kierunkach podziemne korytarze. Obecnie jest to murowany, piętrowy budynek o fasadach rozczłonkowanych pilastrami, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty czterospadowym dachem. Do wejścia głównego, umieszczonego na piętrze, prowadzą dwubiegowe schody z balustradami tralkowymi. Wszystkie elewacje są ozdobione boniowaniem i pilastrami. Wnętrze zabytku zostało gruntownie przebudowane po II wojnie światowej.  Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym.

Według ludowych podań w pałacu Czapskich w 1912 roku nocował Napoleon Bonaparte udający się z wyprawą do Rosji. W latach 1923-38 mieszkał w nim też gen. inż. Józef Burhardt. Obecnie pałac jest niedostępny do zwiedzania, gdyż mieści się w nim ośrodek leczenia uzależnień.

Opalenie jest położone 10 km na południe od Gniewu, przy drodze nr 90 do przeprawy promowej na Wiśle w kierunku Kwidzyna. Pałac znajduje się południowej części Opalenia, u źródeł strumyka wodnego Murawy i kilku stawów.

Zdjęcia wykonano w maju 2014 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa ze schodami

  • Elewacja boczna i tylna