Neogotycki pałac w Piątkowie został zbudowany w latach 1850-52 z inicjatywy ówczesnego właściciela majątku Natalisa Sulerzyskiego, według projektu Aleksandra Galle. Rezydencja wzniesiona z czerwonej cegły, przypomina średniowieczny zamek.

Pałac wzniesiony na planie zbliżonym do kwadratu jest nakryty dachem czterospadowym. Dwukondygnacyjny obiekt flankowany jest czterema nieco wyższymi od korpusu sześciobocznymi wieżyczkami na narożach, a w elewacji frontowej posiada prostokątny ryzalit, zwieńczony schodkowym szczytem z wielobocznymi sterczynami i oknami z ostrołucznymi blendami. Ryzalit poprzedzony jest prostokątnym gankiem, mieszczącym główne wejście, z pięcioma zwieńczonymi łukiem Tudora arkadami, na których na wysokości pierwszego piętra wsparty jest taras. Do ganku prowadzą jednobiegowe schody. Kubatura budowli wynosi 4665 metrów sześciennych, a powierzchnia użytkowa 1330 metrów kwadratowych. Pałac otaczał 6-hektarowy park w stylu naturalistycznym.

Po Natalisie Sulerzyskim kolejnymi właścicielami majątku byli: Klotylda z Sierakowskich Działowska, Łucja Katarzyna z Działowskich Gajewska oraz Maria z Gajewskich hrabina Potocka. W latach 1927-39 ostatnią właścicielką Piątkowa była Ludwika z Gajewskich, która mieszkała tutaj wraz z mężem pułkownikiem Stefanem Iwanowskim i córką Felicytą. W okresie II wojny światowej Piątkowo  było zarządzane przez niemieckiego „właściciela”, u którego Polki musiały pracować fizycznie. W 1942 roku Felicyta została aresztowana przez gestapo i wywieziona do obozu w Oświęcimiu. Przeżyła obóz i po wojnie osiadła w Stanach Zjednoczonych. W 1945 roku majątek Piątkowo został wchłonięty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie, następnie PGR-y, które administrowały nim do 1991 roku. Później przejęła go Agencja Własności Skarbu Państwa. Natomiast w pałacu po 1945 roku przeprowadzono drobne prace remontowe, a w 1970 roku część parterowych pomieszczeń oficyny zaadaptowano na wiejski ośrodek zdrowia. Do rejestru zabytków województwa został wpisany dopiero w 1994 roku. W 1997 roku pałac został sprzedany osobie prywatnej. Praktycznie można go obejrzeć jedynie zza bramy wjazdowej.

Piątkowo jest położone 6 km na północny-wschód od Kowalewa Pomorskiego, 1 km na północ od drogi nr 15 do Brodnicy.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2010 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa