Późnobarokowy pałac w Rogalinie został zbudowany w latach 1768-76 dla Kazimierza Raczyńskiego wg pierwotnego projektu Jana Fryderyka Knobla, a także Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera. Prace przy pałacu trwały do 1815 roku.
Dwupiętrowy korpus główny, siedemnastoosiowy składa się z dwóch bocznych, trzyosiowych ryzalitów nakrytych czterospadowymi dachami oraz pięcioosiowego ryzalitu na osi fasady głównej, ozdobionego sześcioma pilastrami podtrzymującymi trójkątny tympanon z kartuszem herbowym Raczyńskich. Ryzalit na osi nakryty jest dachem mansardowym z figurą rzymskiego żołnierza na szczycie. Od strony ogrodu teren jest obniżony, przez co fasada ogrodowa posiada cztery kondygnacje oraz zaokrąglony ryzalit z tarasem i dwubiegowymi schodami.Po obu stronach korpusu głównego wzniesiono dwie oficyny połączone z nim półkolistymi galeriami, przez co pałac ma plan podkowy. Po obu stronach podjazdu wzniesiono ujeżdżalnię (1820), stajnię i wozownię (1768-76) i galerię dzieł sztuki (1910-12), w której znajdują się obrazy takich mistrzów jak Jacek Malczewski, Jan Matejko, Paul Delarochee i Claud Monet. W południowo-wschodniej części zespołu pałacowego wznosi się dwukondygnacyjna kaplica dworska, mauzoleum rodzinne, zbudowana w latach 1820-30 na wzór świątyni rzymskiej. Pałac poprzedzony jest trzema dziedzińcami. Za pałacem założono park francuski przechodzący w angielski park krajobrazowy, w którym rosną cztery sławne, kilkusetletnie dęby:”Lech”, „Czech”, „Rus” i „Edward”.
Pałac należał do Rodziny Raczyńskich do 1939 roku. Po wojnie pałac upaństwowiono i otwarto w nim muzeum. W 1991 roku Edward Raczyński dokonał zapisu dóbr rogalińskich na rzecz narodu polskiego, tworząc fundację im. Rodziny Raczyńskich.
Rogalin jest położony 33 km na południe od Poznania, przy drodze nr 431, między Mosiną a Kórnikiem. Zespół pałacowy znajduje się tuż przy szosie.
Zdjęcia wykonano w maju 2007 roku.