Budowę barokowego pałacu w Sobieszowie rozpoczęto w 1705 roku, na zlecenie Antona von Schaffgotsch, według projektu Eliasza Scholzego z Bolesławca. Zakończenie prac budowlanych nastąpiło w 1712 roku. Rezydencja po pożarze zamku Chojnik w roku 1675, początkowo była główną siedzibą rodu.

Trzykondygnacyjny, podpiwniczony obiekt wzniesiono na planie prostokątnym, na obudowanych kamieniami skarpach z szerokimi schodami od frontu. Jedenastoosiowa elewacja frontowa posiada na osi trójosiowy ryzalit wejściowy, zwieńczony trójkątnym tympanonem. Pod okapem przebiega fryz ornamentowy o motywie akantu. Pośrodku, na osi elewacji fryz przerywa maszkaron. W elewacji ogrodowej zachował się portal z kartuszem herbowym. Całość nakryto czterospadowym dachem. W przyziemiu zachował się 2-traktowy układ wnętrz z holem i klatką schodową pośrodku, w części północno-wschodniej – wnętrza w układzie trzytraktowym. Poniżej pałacu został rozplanowany szeroki dziedziniec gospodarczy, otoczony zabudowaniami dawnego folwarku z XVIII i XIX wieku. Na majdan składają się oficyny i budynki gospodarcze, wydzielające pośrodku czworoboczny dziedziniec. W części obiektów przetrwały kamienne portale, sklepienia kolebkowe i sklepienia baldachimowe wsparte na filarach.

Pod koniec XVIII wieku Schaffgotschowie przekazują budynek zarządcy dóbr i sądu ziemskiego i przenoszą się do renesansowego wówczas dworu w Cieplicach. Po 1945 roku wnętrza przebudowano na siedzibę Zespołu Szkół Rolniczych. Obecnie w pałacu znajduje się Zespół Szkół  Licealnych i Zawodowych nr 1. 

Sobieszów to obecnie dzielnica Jeleniej Góry położona 8,5 km na południowy-zachód od centrum miasta. Pałac położony jest w środkowej części Sobieszowa, przy skrzyżowaniu ul. Karkonoskiej z Cieplicką. 

Zdjęcia wykonano w lutym 2012 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Podjazd

  • Główne wejście

  • Elewacja tylna

Do roku 2012 mieściła się w pałacu siedziba Zespołu Szkół Rolniczych i Agroturystycznych. 14 sierpnia 2013roku  budynek został przekazany Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu w celu utworzenia centrum edukacyjnego. W 2023 roku gmach otwarto po remoncie i pracach konserwatorskich. Ekspozycja „Pałac Sobieszów” w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego rozlokowana na parterze budynku pałacowego zaprasza zwiedzających w podróż w czasie przez kilka wieków gospodarowania w Karkonoszach i ochrony ich najcenniejszych zasobów. Opowieść rozpoczyna się w sali opowiadającej o pożarze Zamku Chojnik. Jego właściciele, śląski arystokratyczny ród Schaffgotschów, postanowili nie odbudowywać go po pożarze, a swą siedzibę przenieść w nowe miejsce – do pałacu w Sobieszowie. W kolejnych salach poznajemy genealogię rodu Schaffgotschów oraz codzienność i obyczaje panujące w pałacu w XVIII wieku. W gabinecie zarządcy zwiedzający mogą zapoznać się z kopiami oryginalnych dokumentów majątku w Sobieszowie, a nawet zasiąść w fotelu zarządcy i rozpatrzyć podanie od petenta. Schaffgotschowie w swoich majątkach prowadzili gospodarkę leśną, a także podejmowali próby ochrony karkonoskiej przyrody. W sali gospodarki leśnej zwiedzający mogą doświadczyć, jak ciężko pracowali karkonoscy drwale w dawnych czasach. W kolejnym pomieszczeniu przez wizjery w specjalnie zbudowanym fotoplastykonie goście mają okazję przyjrzeć się przedstawicielom okolicznej przyrody – na starych grafikach i współczesnych filmach przyrodniczych. Ostatnia sala ekspozycyjna opowiada o Karkonoskim Parku Narodowym, który – zawiadując terenami dawnego majątku hrabiowskiego – stał się poniekąd spadkobiercą rodu Schaffgotschów.

Nowe zdjęcia wykonano w maju 2924 roku.

  • Fasada pałacu

  • Portal wejściowy

  • Kartusz herbowy rodu Schaffgotschów.

  • Zabudowania folwarku

  • Zabudowania folwarku

  • Zabudowania folwarku

  • Widok na zamek Chojnik