Klasycystyczny pałac w Studzieńcu został wzniesiony około roku 1790 z inicjatywy rodziny Skarżyńskich według projektu znanego architekta Hilarego Szpilowskiego, który wcześniej wybudował pałac i kościół w pobliskich Słubicach.
Piętrową, podpiwniczoną rezydencję wybudowano na planie prostokąta z wyeksponowanym portykiem wejściowym z czterema kolumnami, zwieńczonymi trójkątnym tympanonem. Elewacja frontowa posiada dwa pozorne, skrajne ryzality, wyodrębnione za pomocą pary pilastrów jońskich. Na elewacji od ogrodu znajdują się dwa skrajne ryzality, które z sobą są połączone wysokimi tarasami. Korpus nakryto dachem czterospadowym, a nad ryzalitami elewacji ogrodowej dwuspadowym. Po obu stronach korpusu wzniesiono dachem czterospadowym, nad ryzalitami elewacji ogrodowej dwuspadowym. Po obu stronach korpusu wzniesiono dwie oficyny połączone z nim podwójnie załamanymi galeriami kolumnowymi. Pałac od wybudowania nie był poddawany poważnym przeróbkom. W końcu XVIII wieku przy pałacu założono park krajobrazowy o powierzchni 3,5 ha.
Rodzina Skarżyńskich mieszkała w pałacu do II wojny światowej. W czasie II wojny światowej budynek mocno ucierpiał, lecz został odbudowany i w latach 70-tych i 80-tych. W 1989 roku spadkobierca Skarżyńskich rozpoczął remont pałacu, który po paru dniach został przerwany. Rozbabrana budowla szybko zamieniła się w ruinę, a po przypałacowym parku pozostały tylko zarośnięte jeziorka. Obecnie obiekt kupiła pani Danuta Olewnik z zamiarem urządzenia w nim hotelu. Pałac jest obecnie remontowany.
Studzieniec jest położony 22 km na południowy-wschód od Płocka, przy drodze nr 575 do Słubic. Ruiny pałacu znajdują się tuż przy szosie, po jej północnej stronie.
Zdjęcia wykonano w marcu 2013 roku.