Dwór o konstrukcji zrębowo-szachulcowej w Szczeglinie został zbudowany na początku XX wieku z inicjatywy Kurta von Borcka.
Jest to otynkowana, parterowa budowla z mieszkalnym poddaszem, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, nakryta mansardowym dachem. W obu elewacjach dłuższych usytuowano po dwie piętrowe wystawki. Od strony elewacji ogrodowej znajduje się taras i wejście ze schodami, a od strony frontowej weranda i drugie wejście. Całość została otoczona parkiem krajobrazowym o powierzchni 1,35 ha. Przy założeniu znajdują się zabudowania gospodarcze.
Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Werner von Borck. W latach 1939-45 Niemcy zorganizowali tu obóz, początkowo przejściowy – dokąd hitlerowcy sprowadzali kolejno na krótki pobyt: żołnierzy WP, Żydów i księży, a następnie sprowadzali tu polskie rodziny na przesiedlenie i wreszcie przemianowany na: Obóz karno – izolacyjny w Szczeglinie. Pomieszczenia dla więźniów urządzone były z zabudowań gospodarczych, stajni, obór i stodół. Po wojnie majątek znacjonalizowano, a właścicielem został Skarb Państwa Polskiego. Obecnie zadbany dwór jest własnością spółki Marwoj.
Szczeglin jest położony 4,5 km na wschód od Mogilna, przy lokalnej drodze do Czarnotula.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.