Późnoklasycystyczny pałac w Świecichowie został wzniesiony w 1868 roku z fundacji rodziny Holtzów, która była właścicielem majątku od 1858 roku.
Dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla murowana z kamieni i cegieł została założona na rzucie prostokąta i nakryta naczółkowym dachem. W osi elewacji frontowej usytuowano ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem, poprzedzony częściowo zabudowanym gankiem ze schodami prowadzącymi do głównego wejścia. Do lewego boku dostawiono parterowy, wielokątny ryzalit z oknami zamkniętymi półkoliście. Wokół pałacu rozciągał się park o powierzchni 11 ha, z przełomu XIX i XX wieku, z którego zachowała się stara aleja kasztanowców. W parku znajduje się grób ostatniego, przedwojennego właściciela majątku.
Po II wojnie światowej pałac przez wiele lat należał do PGR. W 1983 roku został nakryty dachem z blachy miedzianej, wcześniej była dachówka karpiówka. Od końca lat 80- tych parter został zaadaptowany na przedszkole. Obecnie cała posiadłość, z parkiem i zespołem folwarcznym z XVIII wieku znajduje się w rękach prywatnych.
Świecichowo jest położone 17 km na wschód od Słupska, przy lokalnej drodze z Damnicy do Żelkowa.
Zdjęcia wykonano w maju 2009 roku.