Eklektyczny pałac w Turznie zbudowano w 1866 roku na zlecenie hrabiego Augusta Białowskiego i jego córki Katarzyny, według projektu Henryka Marconiego.
Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana, wzniesiona na rzucie wydłużonego prostokąta z trzema piętrowymi ryzalitami. Ryzality zwieńczono neorenesansowymi bogatymi szczytami. Przy krótszych bokach rezydencji znajdują się parterowe pawilony. Na początku XX wieku pałac uległ niewielkiej przebudowie. W 1904 roku dobudowano wydłużony ryzalit w elewacji ogrodowej, który przeznaczono na salę balową. Dobudowano także wąski, stalowy, przeszklony łącznik służący komunikacji między salą balową a kuchnią, znajdującą się we wschodnim skrzydle pałacu. W 1909 roku dostawiono do elewacji frontowej piętrowy ryzalit z wysuniętym, wspartym na kwadratowych filarach balkonem, pod którym umiejscowiono podjazd pod drzwi frontowe bez narażania się na skutki niepogody. W 1913 roku wystawiono duże piętrowe skrzydło zachodnie z portykiem kolumnowym, które połączono z pałacem za pomocą półkolistej galerii. W 1926 roku obiekt powiększono o nowe skrzydło od strony północno-wschodniej, luźno związane z pierwotnym korpusem. Całe założenie otacza park angielski o powierzchni 15 ha, w którym rosną stare lipy, klony, platany, kasztanowce i wiele gatunków egzotycznych drzew i krzewów. Uroku dodają piękne parkowe stawy. W parku, na niewielkim wzniesieniu, około 170 metrów na południe od pałacu, stoją ruiny neogotyckiej altany, pochodzącej z około 1850 roku.
W czasie II wojny światowej pałac skonfiskowali Niemcy, przeznaczając go na ośrodek rehabilitacyjny dla żołnierzy, dokonując wielu zmian adaptujących wnętrza do nowych funkcji. W tym okresie zaginął bogaty księgozbiór pałacowej biblioteki, prawdopodobnie wywieziony przez okupantów w 1941 roku. Więcej szczęścia miała wspaniała kolekcja obrazów i rycin zarekwirowana przez okupanta, którą po wojnie odnaleziono i przekazano Muzeum Miejskiemu w Toruniu. Po wojnie, w 1947 roku, pałac przeznaczono na szkołę podstawową, co wiązało się z przebudową wnętrza. W 2006 roku pałac kupił Rafał Predenkiewicz, właściciel toruńskiej firmy Arpol. W 2011 roku odnowiony kompleks ma zostać otwarty. Powstanie tu centrum hotelowo-konferencyjne.
Turzno jest położone 8 km na północny-wschód od Łysomic, przy lokalnej drodze do Kowalewa Pomorskiego. Pałac znajduje się w centrum wsi, po prawej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2010 roku.