Pierwotny, późnobarokowy pałac Sierakowskiego ( tzw.Koszary Sierakowskie, lub Koszary Konwiktorskie) w Warszawie wzniesiony został około roku 1780 dla kasztelana płockiego Maksymiliana Sierakowskiego (lub dla chorążego zakroczymskiego Pawła Sierakowskiego), na działce wydzielonej w wyniku parcelacji gruntów konwiktu skasowanego zakonu jezuitów.

Działka ta miała nietypowy kształt – płytki i długi, co wpłynęło na rozmieszczenie zabudowań – pałac znalazł się bliżej Wisły we wschodniej części, zabudowania gospodarcze wznoszono sukcesywnie na zachód od niego. W roku 1818 pałac został zakupiony przez Komisję Rządową Wojny na mieszkania dla wojskowych, budynki gospodarcze przeznaczono zaś na potrzeby 4. pułku piechoty liniowej „Dzieci Warszawy” stacjonującego w Koszarach Sapieżyńskich. W latach 1819-20 budynki zostały zaadaptowane na koszary wg projektu Jakuba Kubickiego lub Wilhelma Henryka Mintera. Podczas owej modernizacji pałac otrzymał nową, późnoklasycystyczną oprawę.

Była to piętrowa budowla składająca się z korpusu głównego i dwóch oficyn, wzniesiona na rzucie podkowy, nakryta czterospadowym dachem. W osi elewacji frontowej usytuowano trzyosiowy ryzalit wejściowy, zwieńczony trójkątnym szczytem.

Po powstaniu listopadowym koszary zajęło wojsko rosyjskie i stacjonowało tu aż do roku 1915 z przerwą w latach 1852-61, gdy mieścił się tu Szpital Św. Ducha. Od roku 1861 i przeniesienia szpitala na ul. Elektoralną stacjonował tu Gwardyjski Sankt-Petersburski Pułk im. Króla Fryderyka Wilhelma III. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę od 1919 do 1939 roku w koszarach stacjonowało Wojsko Polskie.  W 1938 roku w koszarach siedzibę znalazło też dowództwo I warszawskiego batalionu Obrony Narodowej. We wrześniu 1939 roku zniszczeniu uległ sam pałac i połowa oficyny frontowej. W 1944 roku w czasie powstania warszawskiego zniszczono resztę zabudowań. Odbudowa pałacu miała miejsce w latach 1951-54 wg projektu Barbary Andrzejewskiej, w oparciu o zachowany projekt Jakuba Kubickiego. Nie odbudowano jednak budynków gospodarczych – w ich miejscu wzniesiono Zespół Szkół nr 12. Obecnie pałac mieści przychodnię lekarską, na ścianie pałacu zawieszono tabliczkę „Barykada 1944”. Za pałacem znajduje się ujęcie wody oligoceńskiej i fontanna w kształcie niedźwiadka.

Pałac Sierakowskiego znajduje się w północnej części Nowego Miasta w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Konwiktorskiej 3/5.

Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku.

  • Elewacja frontowa od ul.Konwiktorskiej

  • Elewacja frontowa i lewa oficyna

  • Elewacja frontowa i prawa oficyna

  • Ryzalit fasady

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna i ujęcie wody