Budowę barokowego pałacu Teppera-Duckerta (zwanego również Pałacem Pod Czterema Wiatrami, co zawdzięcza figurom czterech eoli, ustawionych na filarach ogrodzenia oddzielającego dziedziniec od ul. Długiej) rozpoczęto około 1680 roku z fundacji Stanisława Kleinpolta – metrykanta skarbu koronnego, sekretarza królewskiego, podstolego i chorążego bracławskiego zarazem. Przy jego projektowaniu brał udział Tylman z Gameren.

W połowie XVIII wieku został przekształcony środkowy ryzalit korpusu głównego, który otrzymał wówczas rokokową dekorację. W latach 1769-71 pałac przebudował architekt Szymon B. Zug dla Piotra Teppera. Rozszerzone zostało wówczas prawe skrzydło, przy którym od ul. Długiej wzniesiono nowy aneks odznaczający się wczesnoklasycystyczną elewacją frontową. Zugowi przypisuje się też zakończenie budowy skrzydeł bocznych kwadratowymi pawilonami od ulicy, bądź tylko nadbudowę tych pawilonów o piętro.

Powstała wówczas budowla składała się z piętrowego korpusu głównego oraz dwóch piętrowych skrzydeł ujmujący dziedziniec oddzielony płotem z bramą wjazdową od ulicy Długiej. Całość wzniesiona na planie podkowy została nakryta mansardowym dachem z facjatami.

W 1801 roku pałac wystawiono na licytację, którą wygrał Karol F. Duckert. Do 1891 roku należał on do jego spadkobierców. W latach 1808-14 mieścił się w nim wykwintny hotel Hotel Drezdeński. W otaczającym pałac, założonym przez Zuga ogrodzie znajdowały się w latach 1824-75 budynki Instytutu Wód Mineralnych. Po I wojnie światowej pałac podupadł stając się kamienicą czynszową. W 1927 roku został zakupiony przez Skarb Państwa, odrestaurowany i przeznaczony na siedzibę Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej. W czasie powstania warszawskiego w 1944 roku został spalony. Odbudowany w 1951 roku pod kierunkiem Ludwika Borowskiego. Obecnie w budynku mieszczą się oddziały Ministerstwa Zdrowia – m.in. Departament Zdrowia Publicznego, Departament Ubezpieczenia Zdrowotnego czy Departament Pielęgniarek i Położnych.

Pałac Teppera-Duckerta znajduje się w Warszawie przy ul. Długiej 38/40.

Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Elewacja frontowa

  • Szczyt ryzalitu fasady

  • Rzeźby Eoli

  • Jeszcze jeden Eol

  • Prawe skrzydło

  • Lewe skrzydło

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna