Barcelona to drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, położone w północno-wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym. Miasto jest stolicą prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Barcelona znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, z łagodnymi, wilgotnymi zimami i suchymi latami. Barcelona zajmuje 100,4 km² i liczy 1,621,537 mieszkańców (spis z 2009), natomiast cała aglomeracja liczy 3 774 000 mieszkańców (w jej skład wchodzą m.in.: L’Hospitalet de Llobregat, Badalona, Sabadell).
Miasto zostało założone przez Fenicjan w III wieku p.n.e.. Później jako kolonia rzymska rozwinęło się jako jedna z najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego. Pozostałości po zbudowanych wtedy murach obronnych przetrwały w Dzielnicy Gotyckiej. Po zajęciu miasta przez Kartagińczyków ojciec Hannibala, Hamilicar Barca, odbudował miasto i nadał mu nazwę Barcino – według nazwiska swojej rodziny. Następnie miasto przeszło ponownie pod panowanie Rzymian, a po upadku Cesarstwa Rzymskiego zostało zdobyte w 406 roku przez Swebów i Wandalów, a w 416 roku przez Wizygotów, którzy utworzyli w Hiszpanii własne państwo, a Barcelona przez krótki czas była jego stolicą. W roku 712 Barcelona została opanowana przez Maurów. Przez blisko 100 lat znajdowała się pod ich panowaniem. W 801 roku została zdobyta przez syna Karola Wielkiego – Ludwika i ustanowiona stolicą „Marchii Hiszpańskiej”, która była buforem między państwem Karola Wielkiego a państwami Maurów. W latach 874-1137 Barcelona była stolicą niezależnego hrabstwa. Później została stolicą Królestwa Aragonii. Po zjednoczeniu z Kastylią w 1479 roku jej znaczenie spadło. W czasie wojny o sukcesję hiszpańską w latach 1705-14 Barcelona została ufortyfikowana przez wojska angielskie. W czasie wojen napoleońskich w Hiszpanii w latach 1808-1814 Barcelona była kilkakrotnie widownią walk. Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił gwałtowny i burzliwy rozwój miasta, głównie za sprawą przemysłu. W 1931 w Barcelonie proklamowano autonomiczną Republikę Katalońską, która stała się bastionem republikanów, co spowodowało że po hiszpańskiej wojnie domowej była podana represjom ekonomicznym i politycznym. Od końca lat 50-tych rozpoczął się ponowny, szybki rozwój gospodarczy miasta, które w 1977 zostało stolicą autonomicznej wspólnoty Katalonii. W 1992 roku miasto było gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Barcelona słynie ze swej architektury i niepowtarzalnego stylu. Jest to zarazem jedno z najładniejszych miast Europy, pełne urokliwych zaułków i zabytkowych budowli:
– La Sagrada Familia – Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, budowa obiektu wciąż jest nieukończona, uważana za arcydzieło architektury, budowa została rozpoczęta w 1882 roku. Uważana za symbol Barcelony.
– Barri Gotic / Barrio Gotico (Dzielnica Gotycka) – to wąskie alejki i historyczne budynki, które otaczają katedrę. Na terenie katedry znajduje się ogród w krużganku, zaś w jej pobliżu znajdują się muzea: Museu d’Història de la ciutat / Museo de Historia de Barcelona, które prezentuje historię Barcelony począwszy od I wieku p.n.e. Museu Frederic Marès / Museo Frederic Marès, w którym znajduje się elektryczna kolekcja obiektów sakralnych oraz dzieła sztuki z całego świata.
– Gotycka katedra św. Eulalii z XIII-XV wieku.
– Park Güell / Parque Güell – duży ogród w północno-centralnej części miasta.
– La Rambla – najsłynniejsza aleja Barcelony łącząca Placa de Catalunya z portem. Jest to szeroka, obsadzona drzewami promenada. Znajduje się tu wiele barów i restauracji na wolnym powietrzu.
– Mirador de Colon – kolumna wybudowana na cześć Krzysztofa Kolumba, która króluje nad okolicą wokół portu.
– Gracia – dzielnica Barcelony, będąca kiedyś niezależnym miastem. Aktualnie znajduje się tam wiele urokliwych placyków przepełnionych kawiarniami oraz 2 istotne dzieła Gaudiego (Park Güell, Casa Vicens).
– Secesyjne budynki autorstwa Gaudiego, Lluísa Domenech i Montaner i innych.
– Wzgórze Montjuic. – Palau Nacional na wzgórzu Montjuic.
– Gran Teatre del Liceu – teatr operowy, jeden z ważniejszych teatrów muzycznych w całej Hiszpanii, Europie i świecie.
– La Boqueria – XIX wieczna kryta hala targowa, będąca jedną z większych atrakcji miasta. – Palau Güell / Palacio Güell – budynek zaprojektowany przez Antoniego Gaudi, hiszpańskiego architekta, pałac położony jest na wąskiej uliczce Carrer Nou de la Rambla. Wybudowany został w 1885 r.
– Placa Reial / Plaza Real – to placyk gdzie pod arkadami znajduje się wiele kawiarenek. Plac zdobią centralnie położona fontanna i latarnie projektu Gaudiego, na placu znajduje się wiele palm.
– Museo Maritimo – opisuje ono 700-letnią historię barcelońskiej żeglugi.
– Port Vell – znajduje się tu wiele sklepów, restauracji, kino IMAX oraz jedno z największych akwarium w Europie – Aquarium de Barcelona.
– Museo Picasso, do którego wchodzi się przez XV wieczny Palau Aguilar, jest to zarazem jedno z najbardziej popularnych muzeów w mieście. Zawiera ono bogatą kolekcję wczesnych dzieł Picassa.
– Kościół Santa Maria del Mar – typowo gotycki pochodzący z XIV wieku.
– Parc de la Ciutadella / Parque de la Ciudadela – znajduje się on we wschodniej części miasta, jest to przestronny park, który swą nazwę zawdzięcza znajdującym się na tym terenie XVIII-wiecznemu więzieniu, które w 1869 roku zburzono. W parku występują liczne ścieżki, ogrody, stawy i duża fontanna.
– Museu Nacional d’Art de Catalunya / Museo Nacional de Arte de Cataluna, które gromadzi sławną kolekcję XIX- i XX-wiecznej sztuki.
– Pałac Królewski Hrabiów Barcelony z XIV-XV wieku
– Pałac Muzyki Katalońskiej przy ulicy Carrer Sant Pere Mes Alt
– XIV-wieczna kaplica św. Agaty (wbudowana w rzymski mur).
– Szpital św. Krzyża i św. Pawła (Hospital de la Santa Creu i Sant Pau), który zaprojektował Lluis Domenech i Montaner.
– Dawny pawilon niemiecki na wystawę światową w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe.
– Passeig de Gracia jest jedną z głównych ulic handlowych i biznesowych miasta, na której zlokalizowanych jest kilka znanych projektów architektury.
– Camp Nou – jeden z największych obiektów sportowych Europy (pojemność 98787 miejsc, własność klubu piłkarskiego FC Barcelona).
W okolicach miasta na wzgórzu Montserrat znajduje się sławny klasztor, wzdłuż wybrzeża Katalonii rozciągają się plaże Costa Brava (prowincja Girona) – jeden z głównych regionów wypoczynkowych Europy.
Zdjęcia wykonano w październiku 2011.