Fira ( gr: Φηρά) jest stolicą greckiej wyspy Santorini. Miasto wywodzi swoją nazwę od starożytnej nazwy wyspy”Thira”. Miasto zostało zbudowane na krawędzi wysokiej na 400 metrów kaldery, na zachodnim, półkolistym brzegu wyspy.
Jej wąskie uliczki i schodki balansują na krawędzi przepaści, otoczone białymi domami i kościółkami z niebieskimi kopułkami i dzwonnicami. Z ich maleńkich tarasów i z krawędzi klifu rozciąga się fantastyczna panorama obejmująca kalderę i okoliczne wyspy.
W mieście znajdują się dwa główne, interesujące muzea. Muzeum Archeologiczne położone na wschód od wejścia do kolejki linowej, prezentuje kolekcję figurek cykladzkich oraz posągów i rzeźb hellenistycznych i rzymskich. Położone niedaleko dworca autobusowego Muzeum Prehistoryczne Thiry i katedry prawosławnej prezentuje kolekcję znalezisk z minojskiego miasta Akrotiri. Oprócz figurek, posążków i ceramiki można obejrzeć kilka fresków zdobiących ściany domostw sprzed prawie 5 tysięcy lat.
W centralnej części dolnego miasta znajdziemy taras widokowy z którego będziemy w pełni mogli podziwiać kalderę. W tym miejscu znajduje się również niezwykle imponująca budowla – Ortodoksyjny Sobór Metropolitalny, czyli katedra ortodoksyjna wzniesiona po trzęsieniu ziemi w 1956 roku, na miejscu starszej, zniszczonej świątyni. W najwyższym punkcie górnego miasta znajduje się katolicka Katedra św. Jana Chrzciciela, nad którą góruje wysoka dzwonnica. Obok usytuowany jest klasztor dominikanów z malutkim kościółkiem.
Do miasta dojechać można drogami znajdującymi się po jego wschodniej stronie, natomiast od zachodu z położonego nad morzem portu Skala Firas czeka nas wspinaczka pieszo lub na mułach, wijącym się serpentynami chodnikiem. Alternatywą jest wjazd stromą kolejką linową z dolnej stacji przy porcie.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2016 roku.