Monte Sant’ Angelo powstało wokół Sanktuarium prawdopodobnie około V wieku, choć pierwsze wzmianki pochodzą z X wieku. Jest ono położone na wysokości ok. 850 m n.p.m. W swojej historii przechodziło różne koleje losu. Na początku swojego powstania było pod panowaniem Bizantyjczyków, po nich Longobardów, którzy św. Michała obrali za swojego patrona. W IX wieku miasto zostało zajęte przez Saracenów, których przepędzili Karolingowie. W 982 roku Monte Sant’ Angelo zostało poddane wpływom greckim, a następnie Normanowie utworzyli tu księstwo „Honor Monte Sant’ Angelo”. Po Normanach przybyli Szwabi, po których nastąpili Andegawenowie, którzy przebudowali Sanktuarium. Pod koniec XV wieku miasto na trzy wieki stało się własnością genueńskiej rodziny Grimaldi. Od tego czasu zaczyna się powolny upadek znaczenia politycznego miasta.
W najwyższym punkcie miasta wznosi się średniowieczny zamek, którego najstarsza część pochodzi z przełomu VIII-IX wieku. W ciągu wieków był on wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Z czasem budowla została przystosowana do celów rezydencjonalnych, choć nie utraciła całkowicie walorów obronnych. Nad rezydencją góruje potężna baszta, zwana wieżą gigantów, która to nazwa pochodzi od wielkich głazów użytych do jej budowy. W 1907 roku zamek został zakupiony przez miasto, które do dziś jest jego właścicielem. U podnóża warowni rozciąga się średniowieczna dzielnica zwana Rione Junno, która tarasowo schodzi w dół góry okalając od południa zamek i Sanktuarium. Dzielnica pełna jest ciasnych zaułków i schodów wijących się między białymi ścianami budynków prowadząc to w górę to w dół. W dzielnicy znajduje się kilka godnych uwagi średniowiecznych zabytków:
– ruiny kościoła św. Piotra pochodzącego z VIII-IX wieku, który został zburzony w XIX wieku i została z niego tylko absyda, obok której znajduje się wejście do Baptysterium zwanego Grobowcem Rotara.
– Po prawej stronie zburzonego kościoła św.Piotra znajduje się XI wieczny kościół Matki Bożej Większej wzniesiony w stylu romańsko-apulijskim.
– Poza murami miasta znajduje się XII wieczny kościół św. Antoniego Opata, oraz kościół pw. Ukoronowania Najświętszej Maryi Panny.
– W centrum starego miasta znajdują się kościoły: – barokowy pw. Trójcy Przenajświętszej,
– św. Benedykta z 1342 roku,
– św. Franciszka z Asyżu,
– św. Józefa,
– Matki Bożej z Góry Karmel
– św. Apolinarego.
Do Monte Sant’ Angelo prowadzą śmiało poprowadzone drogi wijące się serpentynami po zboczach góry i z każdego zakrętu roztacza się za każdym razem inna panorama, a to morza z Manfredonią w tle, lub pustkowi półwyspu Gargano. Przy sanktuarium znajduje się Dom Pielgrzyma w którym można przenocować za niewielkie pieniądze. Sanktuarium i Domem Pielgrzyma od 1996 roku opiekują się polscy księża z zakonu Michalitów. Aby zarezerwować sobie nocleg najlepiej skontaktować się pod adresem: info@santuariosanmichele.it tel: +390884562396. Przy opracowaniu tego opisu korzystałem z „Przewodnika po Sanktuarium Św.Michała” opracowanego przez księdza Jana Bogackiego.
Mont Sant’ Angelo jest położone w prowincji Apulia, ok. 50 km na zachód od Foggi. Z Foggi należy jechać drogą nr S-89 do Manfredonii, a następnie ostatnie 11 km wijącymi się ostro pod górę serpentynami.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2009 roku.