Barokowa Fontanna di Trevi w Rzymie została zbudowana w latach 1735-76 z inicjatywy papieża Klemensa XII, w miejscu istniejącej wcześniej fontanny z 1435 roku. W 1640 roku na polecenie papieża Urbana VIII Giovanni Lorenzo Bernini przedstawił projekt przebudowy fontanny, który jednak nie doszedł do skutku z powodu finansowych problemów papieskiego dworu. W 1732 roku papież Klemens XII ogłosił kolejną inicjatywę przebudowy fontanny, która została zrealizowana. Projektantem fontanny był Niccolo Salvi, który nie dożył zakończenia budowy.

Fontanna Di Trevi to jedna z najpiękniejszych i najbardziej imponujących włoskich budowli wodnych. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 p.n.e. przez Agrypę, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich. Ten niezwykły, barokowy wodotrysk mieści się na całej jednej ścianie Pałacu Poli (Palazzo Poli) i ma 20 metrów szerokości oraz 26 metrów wysokości. Niewielkie rozmiary placu, na którym fontanna powstała potęgują wrażenie olbrzymiej kompozycji. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony. Neptun znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa konie, z których jeden jest spokojny prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany morza – sztorm i ciszę morską. Na balustradzie stoją cztery statuy Corsiniego, Ludovisiego, Pincellottiego i Queirolego symbolizujące cztery pory roku, natomiast w sąsiednich niszach znajdują się alegorie Zdrowia (po prawej) i Obfitości (po lewej). Woda spływa tarasami od wielkiego posągu Neptuna, wypływając przez nozdrza morskich koni do wielkiego basenu otoczonego schodami.

Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę, która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Wodę doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo. Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety, by zapewnić sobie „powrót do Rzymu”. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta przeznaczone są na utrzymanie zabytków. Fontannę warto podziwiać późnym wieczorem, kiedy tłumy turystów przerzedzają się, a sztuczne oświetlenie dodaje fontannie blasku i piękna.

Fontanna znajduje się około 600 metrów na północ od Placu Weneckiego. 

Zdjęcia wykonano w kwietniu 2011 roku.

  • Widok ogólny

  • Neptun

  • Fasada Palazzo Poli

  • Attyka Palazzo Poli

  • Wrzucamy pieniążek

  • Wrzucamy pieniążek