Dwór obronny w Czańcu został zbudowany na początku XVII wieku przez rodzinę Stokłowskich herbu Drzewica.
Jest to jednopiętrowy, podpiwniczony budynek założony na planie prostokąta wymurowany z cegły. Założenie jest trójskrzydłowe z małym wewnętrznym dziedzińcem, na który prowadzą dwa przejazdy, od zachodu i wschodu. Budowla posiada dach mansardowy kryty gontem. Na parterze znajduje się szereg dawnych pomieszczeń użytkowych i mieszkalnych, kaplica z pozostałościami wczesnobarokowych sztukaterii oraz szerokie jednobiegowe schody. Na piętrze znajdują się dawne pomieszczenia mieszkalne i reprezentacyjne oraz galeria arkadowa z kolumnami. Zachowały się kamienne portale drzwi. Całość była otoczona kamiennym murkiem z małymi basztami w narożach, które zachowały się w szczątkowym stanie.
W 1822 roku dwór staje się własnością Habsburgów. W 1918 roku Karol Stefan Habsburg przekazał cały majątek w Czańcu wraz z dworem Polskiej Akademii Umiejętności. Obecnie dwór jest własnością prywatną. Po częściowym zabezpieczeniu zdewastowanego budynku długo nic się nie działo. W roku 2008 budowla została zakupiona przez prywatnego inwestora, który rozpoczął remont, planując adaptację dworu na cele mieszkalne. W ramach prac remontowych położono nowe pokrycie dachu z blachy miedzianej, wymieniono tynki i stolarkę okienną. Dokonano także istotnych zmian w formie tarasu obronnego – usunięto główne schody wejściowe zastępując je murem, co zamknęło dwór w obrębie działki na której stoi, odcinając go od osi alei dojazdowej. Domurowano również nową basteję od strony północnej, będącą symetrycznym odbiciem zabytkowej bastei po drugiej stronie osi dworu. Zaadaptowano też teren za budynkiem, umieszczając z tyłu wejście główne i aranżując ogród w stylu francuskim. Niestety nie mam aktualnych fotografii dworu.
Czaniec leży 14 km na wschód od Bielska-Białej. Do dworu można dojechać Aleją Wojska Polskiego, w prawo od drogi nr 52 tuż przed Kętami. Dwór znajduje się przy ul Długiej.