Brama Grudziądzka w Chełmnie powstała ok. 1609 roku w wyniku przebudowy i rozbudowy starszej bramy gotyckiej z XIII-XIV wieku. Pierwotnie brama ta istniała jako wieża, do której po obu stronach przylegały mury obronne (w jej bocznych ścianach widać jeszcze ślady przejść na ganki strażnicze). Przed bramą znajdował się głęboki rów, a wjazd umożliwiał zwodzony most. Tutaj kiedyś mieściło się więzienie miejskie.
W 1694 roku w miejsce przybudówki i mostu zwodzonego dobudowano od zewnętrznej strony renesansową kaplicę, którą otynkowano. Wieńczy ją manierystyczny szczyt z ok. 1620 roku z warsztatu niderlandzko-gdańskiego. Brama wzniesiona pa rzucie prostokąta mieści w przyziemiu przejazd o półkolistej arkadzie. Na fasadzie kaplicy, w niszy znajduje się otoczona kultem rzeźba Matki Boskiej Chełmińskiej (rekonstrukcja oryginału z XVII-XVIII wieku zniszczonego hitlerowców). Pierwotnie w kaplicy bramnej znajdował się cudowny obraz Matki Boskiej Chełmińskiej (Pieta Chełmińska), do którego odbywały się pielgrzymki. W 1649 roku przeniesiono go do kościoła farnego.
Znajdująca się u wylotu ulicy Grudziądzkiej Brama Grudziądzka (popularnie zwana Bramką, dawniej Grubieńska) była główną bramą wjazdową do miasta, dziś jest jedyną zachowaną bramą miejską. Chełmno jest położone 40 km na północ od Torunia, przy drodze nr 91 do Świecia nad Wisłą.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2014 roku.