Gotycki kościół Ducha Świętego zbudowano w latach 128090. Świątynia przez sześć pierwszych wieków swego istnienia, była kościołem szpitalnym. Po raz pierwszy szpital wzmiankowany był dopiero w 1311 roku, jednak metryka szpitala i kościoła jest z pewnością o wiele starsza, o czym świadczy wendyjski wątek ceglany zastosowany w trakcie budowy, a charakterystyczny dla XIII wieku.

Jest to prostokątna budowla o długości 30 metrów i szerokości 9,1 metra, salowa, poprzedzona od zachodu kwadratową, pięciokondygnacyjną wieżą na osi, mieszczącą w przyziemiu ostrołukowy otwór wejściowy. Nad wejściem usytuowano wysokie rozglifione okno. Pozostałe kondygnacje wieży są trójosiowe, z biforyjnymi oknami pośrodku i blendami po bokach. Korpus przykryty dachem dwuspadowym, wewnątrz sklepiony drewnianą kolebką. Ostrołukowe okna w elewacji północnej są rozmieszczone regularnie a w elewacji południowej zgrupowane w części wschodniej. W elewacji południowej znajduje się również zamurowany ostrołukowy, uskokowy portal . Elewacja wschodnia przepruta jednym wysokim oknem, po jego bokach widać pary ostrołukowych blend. Górna część szczytu trójkątnego oddzielona jest podwójnym fryzem z ukośnie ułożonych cegieł, powyżej ostrołukowa blenda z wpisaną trójką mniejszych blend. We wnętrzu kościoła jest wiele malowideł gotyckich. Starsze, z XIV wieku, przedstawiają niezidentyfikowaną postać męską, prawdopodobnie św. Krzysztofa, nieco późniejsze, z XV wieku, obrazują sceny Nawiedzenia oraz Ostatniej Wieczerzy, a także św. Marię Magdalenę unoszoną przez anioły.

W 1694 roku kościół został objęty przez sprowadzone do Chełmna siostry Miłosierdzia, które przystosowały dawny szpital-przytułek na klasztor. W 1828 roku wraz z rozebraniem starych zabudowań szpitalnych, również kościół Ducha Świętego przestał służyć celom liturgicznym. Był zamieniony m.in. na skład wojskowy. Funkcji liturgicznej został przywrócony dopiero po zakończeniu prac remontowych, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Kolejnego, gruntownego remontu doczekał się w 1993 roku, kiedy to położono nowy dach i wymieniono strop. Od 2003 roku swoją ekspozycję urządzili w kościele rycerze z Chorągwi Ziemi Chełmińskiej.

Kościół znajduje się przy ul. Toruńskiej. Chełmno jest położone 40 km na północ od Torunia, przy drodze nr 91 do Świecia nad Wisłą.

Zdjęcia wykonano w styczniu 2007 i w sierpniu 2014 roku.

  • Widok z wieży fary

  • Widok ogólny

  • Ostrołukowe wejście