Kazimierz jako samodzielne miasto został założony w 1335 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Miasto powstało głównie w celu ochrony Krakowa od południa. Wagę przedsięwzięcia podkreśla fakt że miasto położone między istniejącymi wówczas dwoma korytami Wisły, szybko otoczono murami obronnymi z basztami i czterema bramami.
Plan miasta odzwierciedlał typowe dla średniowiecza założenie urbanistyczne z regularnie rozplanowanymi ulicami, otaczającymi centralny plac, którego fragmentem jest obecny Plac Wolnica. Centralną budowlą placu stał się wybudowany wówczas ratusz, a w mieście wzniesiono dwa potężne kościoły: pw. Bożego Ciała i św. Katarzyny.
W 1495 roku król Jan Olbracht polecił przesiedlić do dawnej wsi Bawół obok Kazimierza, Żydów mieszkających dotychczas w Krakowie i tak powstała dzielnica żydowska, w której wzniesiono liczne synagogi, szkoły i cmentarze żydowskie. W czasie trwania Sejmu Czteroletniego przyłączono Kazimierz do Krakowa, jako jedną z dzielnic. W 1822 roku wyburzono średniowieczne mury obronne dzielnicy umożliwiając ekspansję ludności żydowskiej na teren całego Kazimierza.
W czasie II wojny światowej Niemcy utworzyli getto w dzielnicy Pogórze, w którym osadzili całą społeczność żydowską liczącą wówczas około 45 tysięcy osób. Likwidacja getta doprowadziła do wymordowania praktycznie wszystkich Żydów. Obecnie społeczność żydowska Krakowa liczy około 150 osób.
Dawny Kazimierz dzielił się na część chrześcijańską i żydowską. Wśród tutejszych zabytków chrześcijańskich wyróżniają się kościoły Bożego Ciała, św. Katarzyny i sanktuarium św. Stanisława na Skałce, oraz ratusz na placu Wolnica. Na zabytki kultury żydowskiej składa się głównie siedem ocalałych synagog : Stara z XV wieku – mieszcząca muzeum judaistyczne, Izaaka z 1644 roku, Kupa z 1643 roku, Tempel z 1862 roku, Wysoka z 1563 roku, Poppera z 1620 roku i jedyna czynna do dzisiaj Remuh z 1553 roku obok której znajduje się jeden z najstarszych cmentarzy (kirkut) w Polsce na którym grzebano Żydów od połowu XVI do XIX wieku. Dziś Kazimierz jest miejscem nocnego życia Krakowa. To tutaj znajduje się najwięcej pubów, restauracji i kawiarni, gdzie turyści i mieszkańcy przesiadują od rana do późnych godzin nocnych. Na Placu Żydowskim latem odbywają się liczne festiwale i imprezy. Dzięki temu Kazimierz staje się coraz bardziej popularny i można stwierdzić, że skutecznie konkuruje z Rynkiem Głównym o klientów.
Dzielnica Kazimierz jest położona na południowy-wschód od Starego Miasta i Wawelu.
Zdjęcia wykonano w lutym 2008 roku.