Kościół św.Andrzeja został wzniesiony w stylu romańskim w latach 1079-98 z fundacji palatyna Sieciecha. Jest to najstarszy kościół Krakowa, który zachował do dziś swoją pierwotną romańską bryłę. Świątynia ma charakter obronny.
Kościół jest trzynawową, jednoprzęsłową bazyliką z transeptem i półkolistym prezbiterium do którego przylega gotyckie oratorium. Od zachodu wzniesiono dwie wieże nakryte w XVII wieku barokowymi hełmami. Nad nawami znajdują się empory, które obiegając wnętrza wież kończyły się w bocznych ramionach transeptu. Mury świątyni zbudowane są naprzemiennie z wapienia i piaskowca. W dolnej części murów widać otwory strzelnicze i ślad po zamurowanym, pierwotnym portalu. Wystrój wnętrza świątyni jest głównie barokowy, choć odnaleziono ślady średniowiecznych malowideł.
W 1320 roku kościół otrzymały klaryski, dla których wzniesiono klasztor w 1325 roku z fundacji Króla Władysława Łokietka. W klasztorze przechowywane są relikwie i przedmioty związane z postacią bł.Salomei, która sprowadziła w 1245 roku klaryski do Polski. W XVIII wieku dokonano gruntownej barokizacji wnętrza. Wtedy to zbudowano empory i sklepienia, a dekoracje stiukowe wykonał Baltazar Fontana. Barokowy ołtarz główny jest dziełem Franciszka Placidiego.
Kościół św. Andrzeja znajduje się przy ul. Grodzkiej, prowadzącej od Wawelu do Rynku Głównego.
Zdjęcia wykonano w październiku 2007 roku.
Nowe zdjęcia wykonano w marcu 2022 roku.