Najprawdopodobniej pierwszym budynkiem postawionym na miejscu Pałacu Buckingham był dom ufundowany w 1624 roku przez sir Williama Blake’a. Kolejnym właścicielem był Lord Goring, który w 1633 roku rozbudował rezydencję i stworzył ogród, który przetrwał do dziś. Po Lordzie Goringu dom trafił w ręce Henry’ego Benneta, pierwszego hrabiego Arlington. Jednak w 1674 roku spłonął. Rok później, w miejscu, gdzie dziś znajduje się południowe skrzydło pałacu, stanęła nowa budowla. Kolejny dom, który stanowi rdzeń dzisiejszego budynku powstał wg. projektu Williama Winde z inicjatywy księcia Buckingham i Normanby w 1703 roku. Była to duża, trzypiętrowa rezydencja.
W 1761 roku wnuk fundatora sir Charles Sheffield sprzedał ją królowi Georgoe’owi za 21 tys. funtów. Budowla pełniła wtedy funkcję prywatnej posiadłości królowej Charlotty. W Quenn House przyszło na świat 14 z 15 jej dzieci. Następna przebudowa rozpoczęła się w 1762 roku. Po tym jak na tronie zasiadł George IV renowacja była kontynuowana. Realizowano zamierzenie, że ma to być niewielki, wygodny dom. W trakcie prac, w 1826 roku król zmienił zdanie i z pomocą architekta Johna Nasha przekształcił dom w pałac. Zewnętrzna fasada została zaprojektowana w stylu neoklasycznym.
Za panowania królowej Wiktorii w 1837 roku Pałac Buckingham stał się siedzibą królewską. Po siedmiu latach królowa Wiktoria i książę Albert uznali, że budynek jest zbyt mały by pomieścić rozrastającą się rodzinę i postanowiła o jego rozbudowie. Pałac nabrał kształt kwadratu, a jego wschodni front, na którym znajduje się balkon, stał się miejscem, z którego rodzina królewska do dziś pozdrawia poddanych przy różnych okazjach. W 1861 roku, po śmierci księcia Alberta, królowa postanowiła wyprowadzić się z pałacu i rezydowała w Windsorze, Osborne House oraz zamku Balmoral. Przez lata Buckingham Palace był bardzo rzadko używany. Pojawiła się nawet informacja o jego sprzedaży. W końcu jednak opinia publiczna wymogła na Wiktorii powrót do Londynu, ale nawet wtedy starała się przebywać wszędzie, tylko nie w królewskiej siedzibie. Kolejne renowacje miały miejsce w XX wieku.
Na placu przed pałacem wniesiono pomnik ku pamięci królowej Wiktorii. I Wojnę Światową rezydencja przetrwała bez szwanku. Bardziej wartościowe rzeczy zostały wywiezione do zamku w Windsorze. Dużo gorzej było w czasach kolejnej wojny, kiedy to pałac został siedmiokrotnie zbombardowany. Podczas jednego z nalotów w 1940 roku zniszczono kaplicę. Po wojnie pałac wyremontowano.
Obecne wymiary budynku to 108 metrów na 120 metrów. Wysokość elewacji wynosi 24 metry, a powierzchnia 77 tys. m2. Wewnątrz znajduje się 775 pomieszczeń, 19 gabinetów, 52 sypialnie, 188 pokoi dla służby, 92 biura i 78 łazienek. Niektóre pokoje otrzymały nazwy po znanych osobistościach, którym zdarzyło się tam gościć. Przebywali tam m.in. cesarz Napoleon Bonaparte oraz car Rosji Mikołaj I. Wnętrza reprezentują różne style architektoniczne, są bogato urządzone i ozdobione przedmiotami pochodzącymi z różnych zakątków świata. Gdy do Wielkiej Brytanii przybywają głowy państw, są zwykle goszczeni przez królową właśnie w Pałacu Buckingham.
Każdego roku ok. 50 tys. osób uczestniczy w uroczystościach organizowanych przez pałac. Latem odbywają się słynne Garden Party, zwykle w lipcu. Tamtejsze ogrody są największymi prywatnymi ogrodami w Londynie.
Istotnym elementem pałacu jest sztandar królewski. W przypadku gdy monarcha rezyduje w Buckingham sztandar wisi na pełnej wysokości, gdy wyjeżdża – chorągiew jest zdejmowana. Po śmierci Diany, Elżbieta II wprowadziła nowy zwyczaj. Podczas gdy opuściła pałac, by udać się na pogrzeb Diany, sztandar królewski zdjęto (zgodnie z protokołem), a na jego miejsce (to nowość) podniesiono flagę brytyjską, Union Jack, i spuszczono ją do połowy masztu. Od tej pory po zgonie członka rodziny królewskiej na pałacu podnosi się Union Jack i spuszcza do połowy masztu.
Atrakcją są także zmiany warty, które odbywają się przed pałacem o godzinie 11.30. Od kwietnia do lipca dzieje się to codziennie, a w pozostałe miesiące do drugi dzień. Od 1992 roku część z komnat reprezentacyjnych została udostępniona do zwiedzania.
Pałac Buckingham (Buckingham Palace) znajduje się w dzielnicy City of Westminster, około 1 km na zachód od Opactwa Westminsterskiego.
Zdjęcia wykonano w lutym 2017 roku.