Nazwa placu Trafalgar Square została ustanowiona na cześć zwycięstwa wojsk brytyjskich nad napoleońskimi, które miało miejsce 21 października 1805 roku w bitwie morskiej w okolicach hiszpańskiego przylądka Trafalgar. Inicjatorem zaczerpnięcia nazwy z tego ogromnego militarnego sukcesu był George Ledwell Taylor. Według pierwotnych planów Trafalgar Square miał być Placem Williama IV. Nawiązaniem do zwycięstwa pod Trafalgarem jest także kolumna przedstawiająca poległego w tej bitwie wodza Brytyjczyków – admirała Horacego Nelsona.
Od czasów panowania króla Edwarda I (XIII wiek), aż do początków XIX stulecia na terenie, na którym leży obecnie Trafalgar Square znajdowały się królewskie stajnie. W 1826 roku architektowi Johnowi Nashowi polecono stworzenie projektu zagospodarowania tego terenu. W latach 1832-38 wzniesiono budynek National Gallery wg projektu Williama Wilkinsa. Pierwotnie plac został wylany asfaltem, ale w 1920 roku wymieniono go na kamień. Projektantem kolumny Nelsona był William Railton. Według jego wizji pomnik wizerunek Nelsona miał być umieszczony na wysokiej kolumnie, której podstawy strzegły cztery kamienne lwy. W planie były także schody prowadzące do kolumny. Początkowo całkowita wysokość monumentu miała wynosić 61.9 m. Jednak obawiano się, że wpłynie to na jego stabilność, ostatecznie obniżono go do 51.6 m. Budowę rozpoczęto w 1840 roku. Pod koniec 1849 roku rozpoczęto instalację płaskorzeźb otaczających piedestał. Przedstawiają bitwę koło Przylądka św. Wincentego (1797), bitwę morską pod Abukirem (1798), bitwę pod Kopenhagą (1801) i bitwę pod Trafalgarem (1805). Najważniejszy element monumentu, czyli rzeźba admirała Nelsona wykonana została z piaskowca przez Edwarda Hodgesa Baily’ego. Jego wysokość to 5.5 m. Postać admirała zwrócona jest w stronę południową – gdzie znajduje się Admiralicja oraz Portsmouth. Właśnie w tym mieście zacumowano okręt HMS Victoria, którzy przywiózł ciało poległego Nelsona do kraju. Admirał ma na sobie mundur marynarki wojennej, w lewej dłoni trzyma miecz. Kolumna została wykonana w stylu korynckim, kapitel zrobiono z brązu, który pochodził z brytyjskich armat wydobytych z zatopionego statku – HMS Royal George. Niektóre z elementów ważą nawet 410 kg i umocowane są za pomocą trzech metalowych pasów. W 1867 roku koło podstawy pomnika ustawiono cztery identyczne lwy. Odlano je z brązu, mimo iż pierwotnie zakładano, że zostaną wyrzeźbione.
Plany twórcy Trafalgar Square obejmowały dwa piedestały na pomniki. Stanęły one w północnej części placu. Na jednym z nich umieszczono zrobioną z brązu rzeźbę króla George’a IV na koniu, autorstwa sir Francisa Chantrey’a. Drugi pozostał pusty aż do drugiej połowy XX wieku. W 1855 roku w południowo-zachodnim rogu placu dodano kolejny cokół, na którym stanęła rzeźba generała sir Charlesa Jamesa Napiera, wykonana przez George Cannon Adamsa. Natomiast w 1861 roku w południowo-wschodniej części odsłonięto pomnik majora sir Henry’ego Havelock’a, stworzonego przez Williama Behnesa. W 1998 roku Royal Society of Arts zaproponowało, by czwarty, pusty dotąd piedestał gościł czasowe eksponaty. Pierwszym z nich był model statku HMS Victory, w skali 1:30 umieszczony w gigantycznej szklanej butli autorstwa Yinka Shonibare. W pobliżu wejścia do National Gallery umiejscowiono dwa inne pomniki – króla Jamesa II, wykonał go rzeźbiarz Grinling Gibbons oraz replikę pracy Jean-Antoine Houdona przedstawiającą Geroge’a Washingotna.
W latach 40-tych XIX wieku umieszczono na placu fontanny, które w latach 30-tych XX wieku wymieniono na nowe poświęcone dwóm oficerom Royal Navy – lordowi Jellicoe oraz lordowi Beatty. Obecnie plac stanowi miejsce, w którym odbywają się różnego rodzaju wydarzenia – polityczne demonstracje, celebracje Dnia Zwycięstwa, świąt Bożego Narodzenia oraz nadejścia Nowego Roku.
Trafalgar Square znajduje się w dzielnicy City of Westminster, około 1300 metrów na północny-wschód od Pałacu Buckingham. Od pałacu do placu prowadzi szeroka aleja The Mall.
Zdjęcia wykonano w lutym 2017 roku.