Gotycki kościół św. Piotra i Pawła w Reszlu pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Świątynia wymurowana z czerwonej cegły na kamiennych fundamentach została wzniesiona na rzucie prostokąta z kwadratową, ośmiokondygnacyjną o wysokości 51,2 metry, wieżą od zachodu. Halowa budowla posiada trzy nawy i pięć przęseł. Sklepienie gwiaździste zostało ukończone w latach 1475-76 przez Nielisa Schewnermanna. Od strony północnej dobudowano do korpusu kościoła piętrową zakrystię i kruchtę o sklepieniach gwiaździstych. Pomiędzy zakrystią i kruchtą w okresie późniejszym wzniesiono wąską przybudówkę barokową. Od strony wschodniej do świątyni przylega prostokątna, parterowa biblioteka, sklepiona kolebkowo, dobudowana w 1471 roku. Wieża wzniesiona wraz z kościołem, była odbudowywana po zniszczeniach w latach 1482-87 i 1495-1503. Górna kondygnacja i barokowy hełm, projektu Joachima Zagrozińskiego, pochodzą z 1837 roku. W 1920 roku wzniesiono nową klatkę schodową przy kruchcie północnej, w miejsce gotyckiej z 1489 roku.
W przyziemiu wieży znajduje się kruchta, przebudowana w 1921 roku, pierwotnie otwarta z czterech stron. Obecnie ostrołukowe wejścia od północy i południa są zamurowane. Szczyt wschodni korpusu (od strony zamku) wzniesiony został po 1475 roku. Cały kościół opięto szkarpami, na narożach ustawionymi ukośnie. Wszystkie portale zewnętrzne i wewnętrzne są ostrołukowe o bogato profilowanych ościeżach z II – połowy XIV wieku. W portalu do zakrystii znajdują się drewniane drzwi z kratą z listew żelaznych z ozdobnymi okuciami, zamkiem i antabą z XV wieku. Od zewnątrz we wnęce nad portalem kruchty północnej znajduje się późnobarokowa grupa pasyjna, a we wnęce na ścianie wschodniej figura Matki Bożej z Dzieciątkiem z I połowy XIX wieku.
Wystrój wnętrza świątyni utrzymany jest w stylu empirowo – klasycystycznym z lat 1820-44. Ołtarz główny ufundowany przez biskupa warmińskiego Józefa von Hohenzollerna, wykonany został w latach 1820-22 przez rzeźbiarza Wilhelma Biereichela’a i stolarza Andrzeja Thiel’a, a pomalowany i pokryty złoceniami został w 1853 roku przez J. Strunge. Obrazy w ołtarzu: św. Piotra i Pawła i św. Katarzyny namalował w 1821 roku Antoni Blank z Warszawy. Cztery figury apostołów z XVII wieku pochodzą z ołtarza głównego kościoła pojezuickiego. Rokokowe tabernakulum z tronem wykonał B. Schmidt w 1767 roku, a balustrada empirowa wykonana została w 1818 roku przez stolarza Andrzeja Thiel’a. Dwa ołtarze boczne wykonane zostały w latach 1823-25 przez Wilhelma Biereichel’a. Cztery ołtarze przy drugiej i trzeciej parze filarów wykonane zostały w latach 1843-44 przez Karola Ludwika Biereichel’a, a pomalował je i złocenia wykonał w latach 1854-57 J. Strunge.
Dużą atrakcją jest udostępniona do zwiedzania wieża kościelna. Widok z wieży ukazuje przepiękną panoramę miasteczka i całej okolicy.
Reszel jest położony 19 km na zachód od Kętrzyna, przy drodze nr 594 do Bisztynka. Kościół znajduje się na Starym Mieście na zachód od zamku.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2010 roku.