Barokowy Pałac Dąmbskich w Toruniu został wzniesiony na zrębach dwóch gotyckich kamienic przez biskupa kujawskiego Stanisława Dąmbskiego w 1693 roku. Cała fasada pokryta jest niezmiernie bogatymi stiukowymi ornamentami roślinnymi, dziś jest jednym z nielicznych przykładów toruńskiego typu zdobnictwa barokowego. Wejście zdobi bogato ornamentowany, okazały portal. Osobna brama prowadzi na podwórze, gdzie znajduje się oficyna i stajnie. Do końca XVIII wieku rezydencja pozostawała w rękach kolejnych przedstawicieli rodziny Dąmbskich.
W 1800 roku pałac został sprzedany pruskiemu urzędnikowi. Od 1815 roku mieścił się tu Hotel Gdański (Hotel de Danzig), w 1870 roku pałac został przejęty przez wojsko pruskie, a w latach 1874-87 przebudowany – usunięto barokowy portal, szczyt, wysoki, 4-spadowy dach i przedproże i umieszczono w nim kasyno oficerskie 61. Pułku Piechoty, istniejące do I wojny światowej. W latach 1920-24 była tu siedziba Policji Państwowej. Tutaj mieściło się Dowództwo Okręgu Korpusu VIII, a następnie Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, gdzie organizowano wystawy sztuki współczesnej (m.in. w 1924 roku portretów pędzla Witkacego).
Po II wojnie światowej, w 1957 roku pałac przekazano Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika (Wydziałowi Sztuk Pięknych), któremu służy do dziś. W latach 1976-1992 przeprowadzono kapitalną restaurację, przywracając mu oryginalny wygląd. Obecnie jest to jeden z nielicznych zachowanych przykładów toruńskiego zdobnictwa barokowego.
Toruń jest położony nad Wisłą przy drodze nr 91 z Gdańska do Łodzi. Pałac Dąmbskich znajduje się przy ul. Żeglarskiej na Starym Mieście.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2014 roku.