Górne ogrody Barrakka w Valetcie znajdują się na górnej kondygnacji Bastionu św. Piotra i Pawła, który został zbudowany w 1560 roku. Ogrody były pierwotnie używane dla wypoczynku rycerzy „języka” Włoskiego, a zostały otwarte dla publiczności po zakończeniu okupacji francuskiej w roku 1800. Kolumnada łukowa na tarasie ogrodu zbudowana została w 1661 roku przez rycerza Fra‚ Flaminio Balbianiego. Pierwotnie była zadaszona, ale sufit został usunięty po powstaniu księży w 1775 roku. W ogrodach znajduje się kilka pomników i monumentów upamiętniających wybitnych ludzi.
Po przekroczeniu głównej bramy, uwagę zwraca centralnie usytuowana okrągła fontanna z sadzawką, obok której stoi brązowa rzeźba z brązu, przedstawiająca lorda Geralda Stricklana, premiera Malty w latach 1924-32. Na lewo od sadzawki znajduje się surowy, w formie grobowca, pomnik sir Thomasa Maitlanda, pierwszego brytyjskiego gubernatora kolonialnego Malty. Replika dzieła Sciortino – „Les Gavroches”, przedstawia chłopca w podniszczonym ubraniu, prowadzącego za ręce dwoje małych dzieci, podobnie jak on ubranych. Na lewo od bramy wejściowej znajduje się, wykonany z wapienia, monument upamiętniający chirurga dr Johna Bathursta Thomsona. Brązowe popiersie sir Winstona Churchila, stoi w miejscu, które wybrał osobiście model rzeźbiarza. Najbardziej na lewo znajduje się pomnik sir Giuseppe Nicolo Zammita, sędziego Sądu Najwyższego. Sfinks patrzący na Grand Harbour, ustawiony na wapiennej podstawie, upamiętnia kapitana Rinaldo Sciberrasa, który zginął w bitwie w czasie misji w Indiach. Pomnik-obelisk upamiętniający ppłk Clementa Martina Edwardsa. Tablica umieszczona na łukach w pobliżu tego obelisku, upamiętnia słynnego włoskiego wynalazcę Gugliemo Marconiego. Marmurowa płyta nieopodal rzeźby „Les Gavroches”, upamiętniająca życie i dorobek Alberta Einsteina. Wśród osobistości maltańskich upamiętnionych tablicą jest też Francesco Saverio Caruana – duchowny, który odegrał kluczową rolę w powstaniu przeciwko francuskim okupantom. Kolejna płyta upamiętnia Maltańczyków, którzy opuścili swoją ojczyznę, aby szukać szczęścia gdzie indziej oraz bohaterów wojennych, którzy oddali swoje życie w bitwach.
Z racji położenia w najwyższym punkcie murów miejskich, ogród oferuje panoramiczny widok na Wielki Port (Grand Harbour), tzw. „Trzy Miasta”, a także stocznię i niżej położone tereny stolicy. Poniżej, na dolnej kondygnacji bastionu znajduje się Saluting Battery (Bateria Powitalna). Zbudowana została w XVI wieku przez joannitów, na miejscu lub obok miejsca, gdzie stała turecka bateria podczas oblężenia Malty w 1565 roku. Codziennie w południe, członkowie Malta Heritage Society (ubrani w mundury Artylerii Brytyjskiej) oddają salut armatni.
Na szczycie bastionu św. Krzysztofa, zlokalizowane są natomiast Lower Barrakka Gardens (dolne ogrody), bliźniacze do ogrodów górnych, z których również można podziwiać wspaniałą panoramę. W ogrodzie znajdują się trzy pomniki. Najbardziej znany jest przypominający formą świątynię dorycką, grobowiec-pomnik viceadmirała sir Aleksandra Johna Balla, wzniesiony ze składek publicznych w 1810 roku. Drugi to Siege Bell Memorial, dzwonnica w kształcie klasycystycznej świątyni, w której znajduje się ogromny dzwon z brązu. Została wzniesiona w 1992 dla upamiętnienia 7000 członków służb mundurowych oraz cywilnych, którzy stracili życie podczas w czasie II wojny światowej. Dzwon odzywa się codziennie w południe. Trzeci z pomników to dzieło Ugo Attardiego „Eneasz„, posąg odsłonięty w 2004 roku. Ponadto, na tarasie znajduje się szereg tablic pamiątkowych.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2017 roku.
Nowe zdjęcia wykonał w październiku 2019 roku mój kolega Wojciech Pozorski.