Późnorenesansowy kościół pw. św. Trójcy w Runowie Krajeńskim został zbudowany w latach 1606-07 z fundacji Elżbiety i Jana Orzelskich, na miejscu starej, drewnianej świątyni. Konsekracji kościoła dokonano w 1660 roku.
Jest to murowana z cegły budowla, z kamiennymi detalami i bogatą kamieniarką, jednonawowa, oraz trójbocznie zamkniętym prezbiterium, kwadratową zakrystią (z lożą kolatorską) i wieżą od zachodu. Sklepienie świątyni jest krzyżowe i kolebkowe z lunetami. Z prezbiterium do zakrystii prowadzi prostokątny portal z intarsjowanymi drzwiami z początku XVII wieku. Drugi portal znajduje się na chórze muzycznym, a trzeci przy wejściu do loży. W zakrystii i w loży zachowały się dwa kominki późnorenesansowe z około 1606 roku. W cennym wystroju, późnorenesansowym i barokowym, zwracają uwagę, m.in. manierystyczny ołtarz główny z początku XVII wieku, dwa ołtarze boczne z XVI wieku, stalle i konfesjonał w stylu renesansowym, chrzcielnica z brązowego marmuru z miedzianą kopułą, a także portrety fundatora Jana Orzelskiego i jego żony Elżbiety. W podziemiach kościoła znajduje się grobowiec Orzelskich z 1615 roku. W czworokątnej wieży mieszczą się cztery dzwony pochodzące z XVII, XVIII i początku XIX wieku. W klatce schodowej prowadzącej na wieżę usytuowano strzelnice kluczowe. Całość została otoczona murem z bramą wejściową od północy.
Runowo Krajeńskie jest położone 5 km na południowy-zachód od Więcborka, przy drodze nr 242 do Łobżenicy. Kościół znajduje się tuż przy drodze, w południowo-wschodniej części miejscowości.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2018 roku.