Aktualne terytorium miasta zostało zasiedlone w okresie paleolitu i było znane jako Hereti w średniowieczu i jako Kiziqi od XV wieku. Pierwsza wzmianka o Signagi jako osadzie została zarejestrowana w XVIII wieku. W 1762 roku, Herakliusz II zlecił wykonanie planu miasta oraz budowę fortecy, na miejscu starszego założenia, by uchronić osadę przed atakami Dagestańczyków.
Twierdza zajmowała powierzchnię około 40 ha. W swoim ogólnym planie przebieg murów przypomina zamkniętą łamaną krzywą, ponieważ odpowiada on kształtowi góry, na której została wybudowana warownia. Południowa część twierdzy znajduje się na wzniesieniu, dlatego mury twierdzy biegną zgodnie z grzbietem zachodniego i wschodniego stoku, po czym nagle skręcają do głębokiej przepaści, gdzie łączą się w całość. Całkowita długość murów twierdzy wynosi 2,5 km. Mury posiadają 23 wieże obronne noszące nazwy okolicznych wiosek i 5 wejść. Główne wejście, znane jako Magaros Wiszkari, łączy twierdzę bezpośrednio z miastem i jest chronione przez dwie boczne wieże obronne.
W XIX wieku w związku z rozbudową miasta, część twierdzy została zagospodarowana pod zabudowę mieszkalną. Kiedy Gruzja została przyłączona do Imperium Rosyjskiego w 1801 roku, Signagi uzyskało oficjalnie status miasta, dodatkowo stało się stolicą prowincji Signagi. Po odzyskaniu niepodległości przez Gruzję, miasto zostało objęte rządowym (i współfinansowanym przez organizacje międzynarodowe) programem rekonstrukcji zabytkowego centrum oraz infrastruktury. Rekonstrukcja centrum była dla wielu mieszkańców szokiem. Część z nich wysiedlono do pobliskich hoteli. Wracali do zupełnie nowych domów. nie wszystkim się to podobało, szczególnie starszym, którzy nie mogli pogodzić się z tym, że zupełnie bez ich akceptacji poddano ich domy tak gruntownej modernizacji. Jednakże spowodowało to znaczący rozwój turystyki w regionie. Urokliwie położone pełne dość drogich kawiarenek, restauracji i hotelików.
Miasto jest bajecznie położone na skraju płaskowyżu, który wznosi się nad rozległą doliną rzeki Alazani. Z murów twierdzy można podziwiać wspaniałe panoramy Równiny Alazańskiej, jak i ściany gór Kaukazu Wielkiego. Młodzi Gruzini nazywają Signagi miastem miłości. W modzie są tu romantyczne pobyty narzeczonych, a wiele par organizuje w tym miejscu ceremonie zaślubin. Urząd stanu cywilnego podobno jest czynny całą dobę. W Signagi znajdują się dwie cerkwie – św. Jerzego oraz św. Szczepana. Natomiast 2 km na południe od Signagi znajduje się Monastyr Bodbe z relikwiami św. Nino, miejsce pielgrzymek Gruzinów.
Signagi jest położone około 95 km na wschód od Tbilisi.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2018 roku.