Dom podcieniowy w Miłocinie został zbudowany w 1731 roku przez budowniczego o inicjałach I.R. dla właściciela o inicjałach H.K, o czym świadczy sygnatura na nadprożu z datą 1731 oraz inicjałami budowniczego i właściciela domu (HK • ANNO • IR … BH • MDCCXXXI • BM).
Parterowa część budynku jest konstrukcją murowaną (pierwotnie drewniana). Piętro oraz szczyt podcienia zdobią różnorodne kształty rygli, które wypełnia czerwona cegła. Pozostałe dwa szczyty są oszalowane pionowo. Głęboką, szczytową podcień wspiera 8 drewnianych kolumn oraz murowane ścianki boczne. Kolumny połączone są profilowanymi mieczami, tworząc arkady, a także dodatkowo wzmocnione przez miecze skierowane do wewnątrz podcienia. Zachowany został kształt dwupoziomowej sieni (obecnie klatka schodowa) z balustradą.
Budowla należy do największych domów podcieniowych na Żuławach. Kiedyś była dziedziczną własnością sołtysów wsi. Do końca II wojny światowej zamieszkiwali w nim pastorzy. Zaraz po wojnie budynek został zajęty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie, a od 1949 roku należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Miłocinie i zamieszkiwany był przez jego pracowników. Dom był remontowany w latach 1928, 1981-1982 oraz 2010-2011.
Ostatnio władze gminy Cedry Wielkie wyremontowały zabytkowy dom, który ma być zalążkiem folwarku żuławskiego, czyli projektu zmierzającego do otworzenia gospodarstwa typowego dla tych ziem sprzed trzech wieków. Mieścić się tu będą m.in. muzeum, galeria sztuki, sale edukacyjne oraz pokoje gościnne. Obecnie obiekt pełni funkcję domu wielorodzinnego.
Do 1954 roku we wsi znajdował się mały kościół ewangelicki, po którym pozostały do dziś tylko fundamenty. Obiekt pochodził z XVI wieku i był konstrukcją ryglową z wieżą nakrytą smukłym hełmem. Z kościołem ewangelickim związany był cmentarz, na którym pozostaje kilka nagrobków. W miejscu kościoła postawiono tablicę informacyjną z przedwojennym zdjęciem świątyni. Dom podcieniowy i relikty kościoła znajdują się w środkowej części wsi.
Miłocin jest położony 14 km na południowy-wschód od Gdańska, 1 km po południowej stronie drogi S7 do Elbląga.
Zdjęcia wykonano w maju 2019 roku.
Nowe zdjęcia wykonano w czerwcu 2024 roku.