Romański most św. Benezeta nad Rodanem (Pont Saint-Benezet) został wzniesiony z kamienia w latach 1171-85. Pierwotnie liczył 22 przęsła i około 900 metrów długości. Należał do największych tego typu budowli średniowiecznych. W czasie ekspansji Katarów na terenie Prowansji most został zniszczony przez wojska Ludwika VIII, a następnie wielokrotnie niszczyły go powodzie. Do ostatecznego zniszczenia mostu szczególnie przyczyniła się powódź z 1668 roku, jedna z największych – po niej nie podjęto już odbudowy mostu.
Do dziś ocalały cztery przęsła wraz z niewielką kapliczką (jednonawową na planie prostokąta i dzwonnicą ponad elewacją frontową) Świętych Mikołaja i Bénézeta, w której rzekomo pochowano św. Bénézeta (faktycznie jednak nic nie wiadomo na temat jego kanonizacji), który, według legendy, był inicjatorem budowy mostu, oraz usytuowane przy lewym brzegu Rodanu ruiny wieży bramnej. Pont Saint-Bénézet charakteryzuje się szerokimi łukowymi arkadami i sklepieniami kolebkowymi wewnątrz wszystkich przęseł o stałej grubości równej 1/40 rozpiętości, układanych na sucho z dokładnie obrobionych ciosów z wapienia jurajskiego. Filary mostu zostały wykonane z ciosów kamiennych i wzmocnione z obu stron ostrogami, które chroniły przed naporem rzeki i nie dopuszczały do tworzenia się za nimi wirów. Wysokość mostu ponad poziom rzeki wynosi 14 m, szerokość 4,9 m. Obiekt ten był strategicznym punktem traktu łączącego Lyon z portami nad Morzem Śródziemnymi.
Na lewym brzegu Rodanu w Villeneuve-les-Avignon powstała w XIII wieku cytadela z wieżą Filipa IV Pięknego. Po stronie awiniońskiej znajdowała się wieża bramna z XIV wieku. O moście traktuje znana dziecięca piosenka (Na moście w Avignon).
Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.