W miejscu, gdzie dziś leży Cannes, prawdopodobnie w II wieku p.n.e., powstała osada Ligurów, później przejęta przez Rzymian. W Średniowieczu istniała tu osada rybacka, podarowana w XII wieku przez Rajmunda Berengara II, ówczesnego władcę Prowansji, opatom klasztoru Lérins, którzy m.in. zbudowali zamek z wysoką na 22 metry wieżą (z wieży można podziwiać Cannes i wody Zatoki Napoule) i fortyfikacje częściowo zachowane do dziś na starówce (Le Suquet) dzisiejszego Cannes na wzgórzu Mont Chevalier. W zamku obecnie mieści się Musée de la Castre, z bogatymi zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi.
Budowę obronnego kościoła Matki Bożej Nadziei (Notre-Dame-d’Espérance) zapoczątkowano w 1521 roku, a konsekrowano 25 marca 1645 roku. Jest to gotycka budowla z romańską dzwonnicą wzniesioną na planie kwadratu. Boczne kaplice poświęcone są bractwom rzemieślników zajmujących się ich dekoracją. Od wejścia po prawej znajdujemy kolejno: kaplicę chrztów, kaplicę Saint-Pierre, kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa, kaplicę Matki Boskiej. Po drugiej stronie chóru znajduje się kolejno: kaplica Saint-Sauveur, kaplica Sainte-Thérèse, kaplica Saint-Nicolas (patron Cannes), kaplica Sainte-Rita. Nad głównym ołtarzem znajduje się wykonana z pozłacanego drewna piękna figura Matki Boskiej Nadziei, pochodząca z XVII wieku. Nad nią znajduje się witraż przedstawiającym Zwiastowanie.
Poniżej kościoła i zamku na stokach wzgórza Mont Chevalier rozciąga się Starówka (Le Suquet z gąszczem krętych uliczek i zaułków dostępnych tylko pieszo.
Około 1530 roku Cannes uniezależniło się od klasztoru, ale przez długi czas pozostawało małą wioską rybacką, dopóki nie zostało „odkryte”, podobnie jak wiele innych miejscowości Lazurowego Wybrzeża, w pierwszej połowie XIX wieku, do czego przyczynił się w decydującym stopniu prawnik, dziennikarz i polityk brytyjski, Henry Brougham (1778-1868), pełniący w latach 1830-35 prestiżowy urząd Lorda Kanclerza. Brougham zatrzymał się tu w roku 1834 w drodze do Nicei. Zachwycony łagodnym klimatem i urodą miejscowości kupił ziemię, zbudował willę i po wycofaniu się z życia publicznego osiadł w Cannes, zapoczątkowując wśród angielskiej arystokracji modę na spędzanie w tej miejscowości miesięcy zimowych lub nawet budowanie stałych rezydencji.
W 1838 roku powstał port, a w latach 60-tych XIX wieku zaczęto budowę nadbrzeżnej promenady, dziś znanej jako Boulevard de la Croisette. W końcu XIX wieku doprowadzono do Cannes linię kolejową, na początku XX wieku powstały pierwsze luksusowe hotele, takie jak hotel Inter Continental Carlton, Miramar czy Martinez, otwarto kasyna.
W 1946 roku odbył się w Cannes pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy, dziś uważany za jedną z najważniejszych imprez tego rodzaju na świecie. Palais des Festivals et des Congrès, zbudowany w 1982 roku, stoi na wschodnim nabrzeżu portu; mieści się też tu restauracja, klub nocny i kasyno. Przed pałacem znajduje się słynna Aleja Gwiazd z odciskami dłoni sławnych ludzi.
Na wschód od pałacu rozciąga się piaszczysta, długa i szeroka plaża. Wzdłuż plaży biegnie słynna promenada Croisette (Boulevard de la Croisette), na której co kawałek stoją niewielkie kawiarenki i budki z przekąskami.
Cannes jest położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, 180 km na wschód od Marsylii, 25 km na południowy zachód od Nicei.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.