Marsylia została założona ok. 600 roku p.n.e. przez Greków z Fokai, jako port handlowy zwany Massalia. Była pierwszym greckim państwem-miastem w Europie Zachodniej. Zagrożona przez Etrusków, Kartagińczyków i Celtów, pozostawała w sojuszu z Rzymem. W czasie walk o władzę w Rzymie w I wieku p.n.e. miasto opowiedziało się po stronie Pompejusza. W 49 roku p.n.e. zostało zajęte przez zwycięskiego Juliusza Cezara i poddane represjom (m.in. utraciło całą flotę), pozostając jednak ważnym ośrodkiem handlowym imperium.
Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Marsylia została w 476 roku n.e. zdobyta przez Wizygotów, zaś w połowie VI wieku znalazła się w rękach Franków. Od Karola Wielkiego otrzymała liczne przywileje, pozostając przez stulecia ważnym portem handlowym. W 1347 roku tutaj po raz pierwszy pojawiła się zaraza „czarnej śmierci” rozprzestrzeniając się w Europie Zachodniej. W 1423 roku Marsylię splądrowali Aragończycy. Od XV wieku została przyłączona, wraz z Prowansją, do Królestwa Francji. Najbardziej tragiczna w dziejach była zaraza przywieziona w 1720 roku z Syrii, w wyniku której zmarła połowa mieszkańców miasta.
Marsylia była miastem, które entuzjastycznie odniosło się do wybuchu Rewolucji Francuskiej i wysłało w 1792 roku do Paryża kilkuset wolontariuszy, którzy mieli stanąć po stronie rewolucyjnego rządu. Wezwanie do rewolucji, śpiewane przez nich podczas marszu, znane jako „Marsylianka”, jest obecnie hymnem narodowym Francji. Podczas II wojny światowej Marsylia była wielokrotnie bombardowana, najpierw w 1940 roku przez Niemców i Włochów (w listopadzie 1942 roku Niemcy zajęli miasto i pozostali w nim do sierpnia 1944 roku), później w 1944 roku przez aliantów. Pod koniec XX wieku stała się jednym z najważniejszych miast, w których osiedlali się emigranci z Afryki Północnej, zmieniając oblicze narodowościowe miasta. Najważniejszymi zabytkami Marsylii są:
- bazylika św. Wiktora (Abbaye Saint-Victor) będąca częścią opactwa założonego przez św. Kasjana w V wieku, na miejscu świątyni greckiej, w pobliżu miejsca pochówku św. Wiktora (osobny artykuł).
- Bazylika Naszej Pani z Garde (Notre Dame de la Garde (osobny artykuł).
- kościół Augustianów Eglise Saint-Ferréol les Augustins.(osobny artykuł).
- marsylskie stare miasto – dzisiejsza dzielnica La Panier (osobny artykuł).
- Obowiązkowym miejscem, które trzeba odwiedzić są okolice Starego Portu (Vieux Port), funkcjonującego tu już od 2600 lat. Niewiele jest na świecie miejsc o tak starej historii. Port nazywany Joilette dziś już nie pełni funkcji przeładunkowej, a został jedynie przystanią i bazą wypadową dla kutrów rybackich, ale jest to zabytkowy obiekt strzeżony przez dwa forty: Fort św. Mikołaja i Fort św. Jana. Codziennie rano na środku przystani funkcjonuje targ rybny. Nazwa targ dla wielu może okazać się przesadzona, z reguły jest to kilka stoisk ze świeżymi rybami i owocami morza. Stoiska są zaopatrywane świeżymi produktami prosto z łodzi zacumowanych w porcie. Niezwykle barwna i interesująca jest również stara dzielnica portowa, pełna tawern, barów i restauracji serwujących lokalne morskie przysmaki. Ze starego portu można tez popłynąć promem na wyspę If. Ta skalista wysepka położona jest w odległości 3,5 km od portu w Marsylii. W jej centrum znajduje się zamek z XVII wieku. Château d’If – bo taką nosi on nazwę, powstał właściwie sto lat wcześniej, ale umocnienia XVII-wieczne zadecydowały o jego przeznaczeniu. Zamek przez długie lata pełnił funkcję więzienia, rozsławionego przez powieść „Hrabia Monte Christo” – Aleksandra Dumasa. Więzienie służyło głównie więźniom politycznym i religijnym. Prawie żaden z nich nie opuścił murów zamku. Główną ulicą Marsylii jest La Canebière, biegnąca od Vieux Port na północny wschód, do neogotyckiego kościoła Saint-Vincent-de-Paul. Dzielnice na północ od Canebière, zamieszkałe przez imgirantów (np. „arabska” Belsunce), są biedniejsze, a wieczorem, zwłaszcza w okolicach dworca kolejowego, uchodzą za dość niebezpieczne. Południe – to bogate centrum, z licznymi ulicami i pasażami handlowymi, Operą, Prefekturą, Palais de Justice i wieloma zabytkowymi pałacami.
- Marsylia położona w południowej Francji jest stolicą regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże i departamentu Delta Rodanu (Bouches-du-Rhône). Miasto jest trzecim pod względem wielkości, po Paryżu i Lyonie, miasto we Francji. Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.