Palazzo Carignano to prywatna rezydencja książąt Carignano. Budowę rezydencji zlecił książę Emmanuel Philibert architektowi Guarino Guarainiemu, który zaprojektował czteroskrzydłowy budynek w kształcie kwadratu, z prostą i powściągliwą wschodnią fasadą i eliptyczną fasadą na zachodzie, otaczający wewnętrzny dziedziniec. Budynek został zbudowany z cegły w typowym barokowym stylu, z zaokrągloną fasadą. Budowa rozpoczęła się w 1679 roku, kiedy książę miał 51 lat. Wnętrze zostało ozdobione wspaniałymi freskami i dekoracjami stiukowymi. Główna klatka schodowa ozdobiona jest popiersiami autorstwa Pietro Somazzi.
Palazzo był miejscem narodzin pierwszego króla Włoch – Wiktora Emanuela II w 1820 roku, o czym świadczy fryz zaprojektowany przez Carlo Ceppi na szczycie centralnej osi głównej fasady z napisem „QVI NACQVE EMANVELE VICTOR II” („Tutaj urodził się Emanuele Victor II”) , który umieszczono w 1884 roku.
W XIX wieku od strony Piazza Carlo Alberto, po rozbiórce fasady ogrodowej, dobudowano nowe eklektyczne skrzydło z piękną fasadą z kolumnami i pilastrami z białego kamienia i czerwonego stiuku. Dawny ogród pałacowy został przekształcony w Piazza Carlo Alberto, obecnie jeden z najważniejszych placów na starym mieście w Turynie. Jego centrum zdobi brązowy pomnik jeździecki Karola Alberta z 1861 roku. W dawnej stajni po wschodniej stronie placu, odnowionej w stylu klasycystycznym w 1790 roku, obecnie mieści się Biblioteka Narodowa. W latach 1848-61 pałac służył jako Izba Deputowanych Parlamentu Podalpejskiego.
Obecnie w pałacu mieści się Muzeum Risorgimento.
Pałac znajduje się na Via Accademia delle Scienze.