Początki fortyfikowania wzgórza wawelskiego sięgają okresu panowania czeskiego w Małopolsce a więc X wieku. Wewnątrz wału zbudowanego przez Czechów znajdowała się drewniana zabudowa i murowane przedromańskie i romańskie budowle sakralne, czteroabsydowa rotunda św. Feliksa i Adaukta, kościół św. Gereona, katedra i rotunda określana mianem kościoła B. W pierwszej połowie XII wieku wzniesiono murowany stołp w północno-wschodniej części grodu.
Budowę gotyckiego zamku rozpoczęto za czasów Bolesława Wstydliwego lub Leszka Czarnego. Wzgórze zostało wtedy podzielone na zamek górny z rezydencją panującego i zamek dolny z katedrą, domami biskupów i możnowładców oraz zabudowaniami gospodarczymi. W roku 1311 zamek został połączony z fortyfikacjami miejskimi Krakowa. Rozbudowę i modernizację zamku rozpoczął Kazimierz Wielki. Przystąpiono wówczas do wzmacniania fortyfikacji wznosząc baszty (Złodziejska) i nową wieżę obronno-mieszkalną oraz dokończono budowę katedry. Również królowie Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk przyczynili się do zwiększenia obronności zamku. Między innymi podwyższono cały obwód murów obwodowych i wzniesiono nowe baszty, Senatorską i Sandomierską. Poważne przekształcenia nastąpiły w XVI wieku w czasie panowania Zygmunta I Starego. Objęły one głównie modernizację i rozbudowę w stylu renesansowym kompleksu zabudowań mieszkalnych i reprezentacyjnych. Zbudowano wówczas trzy renesansowe skrzydła mieszkalne wokół pięciokątnego dziedzińca, a sam dziedziniec otoczono trzykondygnacyjnymi krużgankami. W latach 1517-33 wzniesiono przy katedrze Kaplicę Zygmuntowską projektu Berrecciego, którą uznaje się powszechnie za najznakomitszy pomnik renesansu na północ od Alp. Na przełomie XVI i XVII wieku przekształceniom uległo północne skrzydło zamku przebudowane dla Zygmunta III Wazy. Z inicjatywy Władysława IV wzniesiono nowe fortyfikacje bastionowe.
W 1655 roku zamek został zdobyty przez Szwedów, którzy okupowali go przez dwa lata. W 1790 roku przystąpiono do budowy kleszczowych dzieł obronnych w dokończeniu których przeszkodził II rozbiór Polski. W połowie XIX wieku zaborcy austriaccy zbudowali nowy system obronny przy okazji niszcząc wiele wcześniejszych umocnień. Pomieszczenia zamkowe zamieniono na koszary, a dawny zamek dolny na szpital wojskowy i plac musztry. Wojska austriackie opuściły Wawel dopiero w latach 1905-11. Prowadzone później prace konserwatorskie przerwała II wojna światowa. W latach 1940-44 przebudowano skrzydło południowo-zachodnie na potrzeby okupanta. Po wojnie podjęto prace konserwatorskie, które praktycznie trwają do dziś. W zamku obecnie mieści się muzeum, a w podziemiach katedry znajduje się nekropolia królów polskich, począwszy od Władysława Łokietka.
Chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu gdzie leży Kraków. Zamek znajduje się w centrum na prawym brzegu Wisły.
Pierwsze zdjęcia wykonano we wrześniu 2004 roku. Nowe w październiku 2007 roku, następne w lutym 2008 roku, zaś kolejne w lipcu 2009 roku
Nowe zdjęcia wykonano w marcu 2022 roku.