Bazylika Świętej Krwi została zbudowana w XII wieku jako kaplica władców Flandrii. Wtulona w narożnik placu Burg, dekoracyjna, renesansowa fasada skrywa starszy budynek, składający się z dwóch kaplic, oddzielonych klatką schodową.
Kaplica dolna, zbudowana w 1139 roku w stylu romańskim dedykowana jest św. Bazylemu Wielkiemu. Kaplica górna nie zachowała się w pierwotnym kształcie, została bowiem przebudowana w 1523 roku i ponownie po rewolucji francuskiej. W końcu XIX wieku otrzymała wystrój neogotycki.
Kaplica Górna jest obecnie miejscem przechowywania relikwii Krwi Świętej, którą stanowi fragment zabarwionej tkaniny będącej, według podań, krwią Chrystusa, otartą po ukrzyżowaniu z jego ciała przez Józefa z Arymatei. Według jednej legendy relikwia ta została przywieziona do Brugii w czasie II wyprawy krzyżowej przez hrabiego flandryjskiego Thierry’ego Alzackiego, który otrzymał ją od patriarchy Jerozolimy i przekazał go kościołowi w 1150 roku. Druga wersja legendy mówi, iż pochodzi ona z Konstantynopola, gdzie przechowywana miała być wraz z innymi cennymi relikwiami Pasji Chrystusa w Muzeum Imperialnym do 1203 roku, gdy IV wyprawa krzyżowa zaatakowała Bizancjum. Do Brugii wysłać ją miał jeden z krzyżowców, książę Flandrii Baldwin IX, zaraz po koronacji na cesarza krótkotrwałego łacińskiego imperium Konstantynopola. Po przywiezieniu do Brugii szmatka wyglądać miała, tak jak i dzisiaj, znajdowała się na niej zakrzepnięta Krew. Ale legendarne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, podanie głosi, iż po paru tygodniach Krew zaczęła się, w każdy piątek ok. 6:00 wieczorem, upłynniać. Zjawisko miało trwać aż do roku 1325. Najstarsze zachowane dokumenty mówiące o Najświętszej Krwi w Brugii pochodzą natomiast z 1256 roku.
Relikwia jest umieszczona w kryształowej fiolce, a ta wewnątrz niewielkiego szklanego naczynia ozdobionego na każdym końcu złotą koroną. Acz fiolka nigdy nie została w Brugii otwarta to ostatnie badania wskazują, iż pochodzi ona z XI wieku. Wykonana miała być w okolicach Konstantynopola, gdzie podobne flakoniki wykorzystywane były do przetrzymywania pachnideł. Relikwia przechowywana jest zwykle w tabernakulum w ołtarzu bocznym, ale jest regularnie wynoszona do adoracji przez wiernych. Każdego roku, w barwnej Procesji Krwi Świętej, organizowanej z okazji święta Wniebowstąpienia, biskup Brugii prowadzi relikwię ulicami miasta, w towarzystwie mieszkańców odtwarzających sceny biblijne.
Bazylika Świętej Krwi jest położona w centrum Brugii przy placu Burg.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2019 roku.