Concarneau (bret. Konk-Kerne) to dawna twierdza Bretanii, a „Ville Close” to jego serce, stare średniowieczne miasto na ufortyfikowanej wyspie, między portem rybackim a portem morskim. Miasto również znane jako błękitne miasto Bretanii jest zwrócone w kierunku morza i położone w najpiękniejszych zatokach Bretanii.
Pierwsze drewniane fortyfikacje wzniesiono pod koniec średniowiecza w celu obrony klasztoru zależnego od opactwa Landevennec. Stopniowo wymieniane na kamienne mury obronne powstały w latach 1451-76. Na przełomie XV wieku w południowo-wschodniej części w pobliżu Małego Zamku wzniesiono fort zwany podkową. Rozwój fortyfikacji trwał przez cały XVI wiek. Około 1540 roku między wieżą majora a wieżą gubernatora przy zachodniej bramie zbudowano kurtynę, a około 1580 roku książę Mercœur wzmocnił fortyfikacje półksiężycem przed zachodnią bramą. W XVII wieku fortyfikacje zostały dostosowane się do potrzeb artyleryjskich. W szczególności Vauban kazał usunąć dachy wież, aby zainstalować na nich platformy artyleryjskie i zbudował dwie dodatkowe wieże po każdej stronie Porte du Passage, a także kilka potern. Między ścianą osłonową a półksiężycem została wykopana fosa. Mury obronne zostały odnowione w XIX wieku. Otaczające miasto mury obronne wykonane z lokalnego granitu mają średnią grubość od 2,5 do 3 metrów. Ich łączna długość wynosi około 980 metrów. Główne wejście do miasta jest chronione przez pierwszy rawelin wzmocniony krenelażem. Jest on połączony z półksiężycem przez stały mostek. W murach obronnych znajduje się osiem baszt (dziewięć, jeśli liczyć podkowę). Zaczynając od wieży znajdującej się przy wejściu głównym, liczymy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, Wieżę Gubernatora, Wieżę Majora, Wieżę Nową, Wieżę Porte au Vin, Wieżę Passage, Wieżę Port aux Dogs, Podkowę, Wieżę Wrzosowiskową i Wież Fortuny. Do wnętrza prowadzą trzy bramy obronne: Porte au Vin od północy, Porte des Larrons i Porte du Passage od wschodu. Dziś w tym starym, otoczonym murami mieście można znaleźć wiele restauracji i sklepów, a także odwiedzić Muzeum Rybołówstwa, w którym znajduje się kolekcja narzędzi pracy, przedmiotów codziennego użytku, prawdziwych łodzi, a nawet Hémerica, statek rybacki z bocznym wózkiem.
Concarneau jest położone w regionie Bretania, w departamencie Finistere, około 80 km na południe od Brestu.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1993 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.