Peniscola (Peñíscola) to miasto we wschodniej Hiszpanii, położone nad brzegiem Morza Śródziemnego na wybrzeżu Costa de Azahar. Jak wykazały badania archeologiczne pierwsza osada powstała tu już w starożytności. W czasach greckich a potem rzymskich Peniscola pozostawała ważnym portem morskim, w którym wymieniano oliwę, wino na ceramikę, tkaniny i broń. W 718 roku miasto zostało podbite i zajęte przez Maurów. To właśnie w czasie ich rządów na wysokim skalistym półwyspie wzniesiona została pierwsza kamienna twierdza. Pod panowaniem arabskim Peniscola pozostawała aż do XI wieku, kiedy to wraz okolicznymi terenami dostała się pod panowanie Królestwa Aragonii. W latach 1294-1107 w miejscu starej arabskiej twierdzy Templariusze wznieśli okazały zamek. To właśnie w nim na początku XV wieku w czasie wielkiej schizmy zachodniej (okres kiedy do tytułu głowy kościoła katolickiego rościło sobie pretensje dwóch, a nawet trzech papieży jednocześnie) znalazł schronienie antypapież obediencji awiniońskiej Benedykt XIII (Pedro de Luna). Przebywał on tu aż do swojej śmierci. W drugiej połowie XVI wieku z uwagi na liczne ataki piratów miasto zostało otoczone potężnymi murami obronnymi. Po wojnie o sukcesję hiszpańską król Filip V (1683-1746) nadał Peniscoli tytuł miasta.

Najstarsza część miasta położona jest na skalistym półwyspie, który połączony jest ze stałym lądem wąską mierzeją. Jego dominującą budowlą jest górujący nad okolicą okazały zamek zwany także często Zamkiem Papa Luna (Castillo del Papa Luna). Warownia wzniesiona została przez Templariuszy (Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona) w latach 1294-1307, na fundamentach starej arabskiej twierdzy. Swój obecny kształt zamek uzyskał w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVII stuleciu. Dziś w pełni odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających. Po Alhambrze w Grenadzie jest tu drugi pod względem liczby odwiedzających zamek w Hiszpanii.

Kolejnym ważnym zabytkiem Peniscola jest usytuowany w centrum miasta gotycki kościół Santa María (Iglesia de Santa María) nazyway dawniej Virgen del Socorro. Świątynia wzniesiona została w XIII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została pięć stuleci później. Zwiedzając budowlę warto zwrócić uwagę na romańskie drzwi wejściowej oraz krzyż procesyjny antypapieża Benedykta XIII.

Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Peniscola to m.in. wzniesiona na początku XVIII wieku na planie krzyża łacińskiego barokowa Pustelnia Virgen de la Ermitana (Ermita de la Virgen de la Ermitana), Park Artyleryjski (kazamaty, prochownie i ogrody), Bufador (wyłom w skałach z charakterystycznym mikroklimatem), XVI wieczna Pustelnia św. Antoniego (Ermita de San Antonio) oraz wybudowane na polecenie króla Filipa II Habsburga w latach 1576-78 mury obronne. Na przyjezdnych czekają tu także liczne piaszczyste i piaszczysto-żwirowe dobrze zagospodarowane plaże.

Peniscola jest położona nad Morzem Śródziemnym, około 130 km na północ od Walencji.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1995 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Panorama Starego Miasta

  • Brama miejska

  • W głębi kościół Santa María

  • Kościół Santa María

  • Wieża kościoła

  • Zamek

  • Mury obronne

  • Mury obronne

  • Mury obronne