Großglockner-Hochalpenstraße w Austrii jest jedną z najpiękniejszych wysokogórskich dróg widokowych w Europie. Wiedzie przez jeden z najbardziej malowniczych zakątków Austrii, łącząc dwa kraje związkowe Salzburg i Karyntię. Wije się 48-kilometrową serpentyną przez wspaniały krajobraz Parku Narodowego Wysokie Taury, pokonując różnicę poziomów wynoszącą aż 1766 metrów. Rozpoczyna się w gminie Bruck an der Großglocknerstraße, biegnie przez przełęcze Fuscher Törl oraz Hochtor (tam przebiega m.in. przez tunel, do którego wjazd znajduje się na wysokości 2504 m n.p.m.), a swój koniec ma w gminie Heiligenblut am Großglockner. Myśmy pokonali trasę w odwrotnym kierunku.
Droga panoramiczna prowadzi pośród kwitnących połonin, pachnących lasów górskich i potężnych skał. Z naturalnego tarasu widokowego „Kaiser-Franz-Josefs-Höhe” u stóp Großglocknera roztacza się fantastyczny widok na najdłuższy lodowiec Alp Wschodnich, Pasterze i szczyt Großglockner. W okolicy baraszkują oswojone świstaki, a przy odrobinie szczęścia można tu zaobserwować poczynania zwinnych koziorożców. Rocznie trasę tą pokonuje około miliona turystów. Dwukrotnie odbywał się tam kolarski wyścig Giro d’Italia. Rozmaite punkty widokowe, ścieżki dydaktyczne, wystawy i restauracje urozmaicają i tak mega malowniczą trasę. Najbardziej znanym punktem widokowym jest przełęcz Fuscher Torl, gdzie znajduje się kaplica upamiętniająca robotników, którzy zginęli przy budowie drogi oraz wzniesienie Franz Josefs Hohe, do którego dotarł w 1856 roku cesarz, Franciszek Józef.
Alpejski szlak wysokogórski na wysokości szczytu Hochtor (2503 m n.p.m) przemierzano już ponoć 3,500 lat temu. Odbywał się nim m.in. handel transalpejski. Kupcy transportowali nim sól na południe oraz wino i przyprawy na północ. Pierwszy pomysł na wytyczenie oficjalnej drogi przez Hochtor pojawił się w roku 1895. Ale to dopiero w 1922 r. grupa austriackich ekspertów wpadła na pomysł wybudowania Grossglockner Hochalpenstrasse. Trasa miała na celu ożywić ruch turystyczny w tym rejonie Austrii i przyciągnąć bogatych turystów zza granicy. W ostateczności budowę drogi rozpoczęto dopiero 8 lat później według projektu austriackiego inżyniera Franza Wallacka. Alpejską drogę wysokogórską wytyczono w błyskawicznym tempie 5 lat. Poprowadzono ją tak aby nie zniszczyć obecnej tu przyrody. Przy budowie pracowało aż 3200 robotników, przeniesiono 870 tyś. metrów sześciennych ziemi i skał, wybudowano 67 mostów. Budowa pochłonęła 21 ofiar.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 1997 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.