Rezydencję w Trzebielu wybudował w 1601 roku hrabia Henryk Anzelm Promnitz, przypuszczalnie na miejscu istniejącego tu wcześniej zamku. Henryk Anzelm wiele podróżował po Europie, zwiedzając m.in. Włochy, Holandię i Anglię. W Trzebielu wzniósł założenie obronne na wzór późnorenesansowego rozwiązania „palazzo in fortezza”. W 1729 roku Erdman II Promnitz przeprowadził barokową przebudowę rezydencji. Głównym akcentem zmieniającym charakter pierwotnego założenia było zastąpienie sieni centralną klatką schodową i umieszczenie wokół niej pomieszczeń w układzie amfiladowym. Przebudowa nadała rezydencji charakter pałacu – willi. W obecnym kształcie to budowla o cechach stylowych baroku, z renesansowymi sklepieniami w parterze.
Pałac założony jest na planie kwadratu o długości boku 22 m, z elewacją frontową zwróconą w kierunku wschodnim. Dwukondygnacyjny budynek nakryty jest dachem mansardowym. Pięcioosiowa fasada pałacu rozplanowana jest symetrycznie. W pionie artykułują ją zdwojone pilastry w wielkim porządku. W osi środkowej umieszczony jest portal wejściowy, na którym wspiera się pseudobalkon. Wyżej znajduje się wysoka wystawka, ujęta w spływające woluty. Dodatkową dekorację architektoniczną stanowią opaski okienne o łuku wklęsło-wypukłym oraz prostokąty o wklęsłych narożnikach umieszczone w osiach między kondygnacjami. Elewację zachodnią, również pięcioosiową, podobnie jak fasadę, organizują pilastry w wielkim porządku. Pozostałe elewacje, południowa – pięcioosiowa i północna – sześcioosiowa, zakomponowane są skromniej. Ich dekoracja ogranicza się do opasek okiennych opracowanych analogicznie jak w fasadzie.
Pałac został usytuowany po południowo-zachodniej stronie miejscowości, poza murami obronnymi średniowiecznego miasta. Budynek otoczony był fosą oraz częściowo zachowanym murem z kamienia polnego z umieszczonymi w narożach cylindrycznymi basztami. Dojazd do pałacu prowadził od strony wschodniej przez murowany most, obecnie zawalony. Po stronie południowej budynku mieścił się niewielki park. Obecnie zrujnowany i zarośnięty pałac znajduje się w bardzo złym stanie zachowania.
Trzebiel jest położony 21 km na zachód od Żar, przy drodze nr 12 do przejścia granicznego z Niemcami w Łęknicy.
Zdjęcia wykonano w maju 2023 roku.