Nazwa Jaworki pochodzi od jaworów i już w 1581 roku była notowana. Zasiedlona została ok. XV wieku przez koczowniczych pasterzy „wołoskich”. Zamieszkiwała ją ludność łemkowska obrządku wschodniego, posiadająca odrębną kulturę, obyczaje, ubiór i gwarę. Po II wojnie światowej i wysiedleniu ludności łemkowskiej wieś opustoszała. Do 1951 roku Jaworki razem z przyległymi wsiami: Szlachtową, Białą i Czarną Wodą stanowiły łemkowską wyspę etnograficzną tzw. Ruś Szlachtowską.
W ramach projektu, poświęconego rozwojowi pasterstwa, w latach 1949–51 na wysoko położonych pastwiskach owiec stanęło kilka tzw. „wzorcowych” bacówek, a jednocześnie we wsi, pod wzgórzem Koziniec, wybudowano nowoczesną mleczarnię i serowarnię. W 1962 roku wieś włączono do Szczawnicy. W tym samym roku została zelektryfikowana i zbudowano szkołę, a w 1963 roku uruchomiono komunikację autobusową ze Szczawnicą. Wiosną 1972 roku na jaworczańskie „hale” przypędzono spod Tatr 6 tysięcy owiec. Z okazji 25-lecia pierwszego takiego wydarzenia w dniach 2-4 maja odbyła się wówczas wielka impreza folklorystyczna pod nazwą „Wielki Redyk”. 1 stycznia 2008 roku wieś została na powrót wyłączona spod administracji Szczawnicy z równoczesnym uzyskaniem statusu wsi. Największe atrakcje wsi to:
– Wąwóz Homole (osobny artykuł).
– Dawna cerkiew greckokatolicka św. Jana Chryzostoma – zbudowana w 1798 roku, na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni z 1680 roku, z okazji utworzenia w Jaworkach parafii unickiej obejmującej także Białą i Czarną Wodę. W 1926 roku wykonano polichromię figuralną i ornamentalną. W 1945 roku tuż przed masowym wyjazdem Łemków zakopano dzwony w Jaworkach. W 1946 roku cerkiew została przejęta przez kościół katolicki i jest użytkowana jako kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela parafii w Szlachtowej. Na początku XXI wieku przeprowadzono gruntowny remont świątyni. Odnowiono ikonostas, wyremontowano dach ze zmianą pokrycia gontowego na miedziane, osuszono ściany, zamontowano geotermalną instalację ogrzewania.
– Arena Narciarska Jaworki-Homole – w skład kompleksu wchodzą : wyciąg krzesełkowy „Homole” – 2-osobowy, o długości 621 m i przepustowości 1028 osób na godzinę (czas wjazdu – 4 minuty) i dwa wyciągi talerzykowe. Całkowita długość tras to 4,4 km, a najdłuższa liczy sobie 900 metrów.
– Relikty zamku Homola – Pierwsza wzmianka o obiekcie pochodzi z 1463 roku. Kolejny raz nazwa castrum Homola pojawia się w 1529 roku, w dokumencie dotyczącym uposażenia wikariuszy kolegiaty w Bobowej. Dalsze losy warowni nie są obecnie znane, prawdopodobnie została zniszczona w wyniku wojen w XVII wieku. Zamek znajdował się na niewielkim skalnym cyplu, między potokami Grajcarek i Kamionka. Otoczony był od strony zachodniej sztucznie utworzoną fosą, której pozostałości widoczne są do dnia dzisiejszego, naprzeciwko kościoła.
Jaworki są położone w Pieninach Małych, 7 km na wschód od Szczawnicy.
Zdjęcia wykonano w lutym 2024 roku.